Prostreno.cz

Místo drahé čističky vzduchu kupte květiny. Hodí se fíkovník i břečťan

Domácí čističky vzduchu? Nekupujte drahé přístroje, spíš se obklopte vhodnými květinami. Které vás zásobí dostatkem čerstvého vzduchu?

Všichni vědí, že rostliny mění oxid uhličitý na kyslík prostřednictvím fotosyntézy a vytvářejí zdravý a dýchatelný vzduch. Proto je každá, byť sebemenší květina, tak důležitá. Vždyť formaldehyd, benzen, oxid uhelnatý a pesticidy zatěžují organismus zvlášť v uzavřených prostorách, což má za následek problematické alergické reakce či bolesti hlavy. Ale naštěstí je tu naděje.

Podle první studie svého druhu, kterou provedla NASA v čele s doktorem Billem Wolvertonem, se i ve vašem obýváku dá zbavit toxických chemikálií, které vám nepozorovaně ničí život. Co si domů pořídit? Tyhle rostliny patří k těm méně náročným na údržbu.

1. Břečťan popínavý (Hedera helix)

Břečťan, obrazně řečeno, filtruje benzen a formaldehyd, jež při vdechnutí mohou způsobit závratě a zvracení. Je proto nedocenitelnou rostlinou, která je však toxická pro domácí mazlíčky. Vždy se ujistěte, že břečťan je z jejich dosahu.

2. Fíkovník pryžodárný (Ficus elastica)

Listy této rostliny jsou lesklé, urostlé a velké, takže se často stává, že i malá rostlinka je dominantou domácnosti. Tato kráska se konkrétně zaměřuje na formaldehyd. Umístěte ji na světlém místě a jednou týdně zalévejte. To je vše, co potřebuje.

3. Lopatkovec (Spathiphyllum)

Lopatkovec upřednostňuje nepřímé světlo, takže je ideální pro byty s menším množstvím přirozeného světla. Jinak je nenáročný a obecně odměňuje své majitele čistým vzduchem. Už ho máte?

4. Palma horská (Chamaedorea seifrizii)

Palmě horské se daří na jasném stanovišti s nepřímým světlem. Rostlina nesmí „sedět“ ve vodě. Při nákupu si dejte pozor na nahnědlé listy. Ty nejsou dobrým znamením.

5. Aloe vera

Tato nádherná pokojová rostlina je multifunkční. Její šťavnatý gel se hodí jako léčivá mast na popáleniny, hmyzí kousnutí a při drobných škrábancích, také má chladivý účinek na kůži. Jako většina sukulentů preferuje dostatek světla a sucho střídané s kratšími obdobími zálivky.

6. Listopadka zahradní (Chrysanthemum morfolium)

Tato kráska má obrovskou rychlost transpirace (výdej vody povrchem rostlin). Tam, kde se nachází, vzduch voní lépe. Zalévat se musí dvakrát týdně, hnojit jednou za měsíc.

7. Diffenbachie (Dumb cane)

Velmi užitečná rostlina náročná na přímé světlo. Pokud jí zajistíte optimální podmínky, zásobí vás dostatkem vzduchu k dýchání. Co víc si přát?


Sledujte nás na sociálních sítích:
Vložit můj recept

Reklama

Prostreno.cz

Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit přes Bety.cz Registrovat