Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Jak využít šišky v zahradě: Je z nich skvělá mulčovací kůra

Kristýna Vágnerová více informací

Pořád ještě nechápe, že je z ní máma...A ani si nemyslí, že ji ten pocit opustí :) Ujídá malé Lucince a pak láteří nad váhou. Nadšeně testuje všechny dobroty, co do redakce dorazí.

Zobrazit další články autorky

6. 6. 2019 | Tipy a triky

Šišek je všude dost. Tyhle malé dřevité „věci“ mívají nejrůznější tvary a velikosti, v závislosti na jehličnatém stromě, ze kterého pocházejí. V zimě je sbíráte na zátop? Paráda, ale ony jsou užitečné i zahrádkářům. Když a proč z nich budete mít neskutečnou radost?

Šiška, odborně šištice, je orgán nahosemenných rostlin, který jim slouží k rozmnožování. Každý ví, že šiškami se dobře roztápí. Ale co se s nimi dá dělat, když zrovna nepotřebujete nic grilovat a ani není topná sezona? Využijte je v zahradě!

Mulčovací kůra

Mulčovací kůra z obchodu stojí nemalé peníze. Ušetřete a místo ní použijte šišky, které v půdě pomáhají udržet vlhkost, potlačují plevel a vytváří odolnou a atraktivní ochranu zeminy. Koneckonců, použití organických mulčů také znamená, že šetříte přírodu. Jak se šišky rozkládají, uvolňují živiny, které zlepšují úrodnost půdy. Stačí je nadrtit a nasypat na potřebná místa. Vzhledem k tomu, že šišky jsou poněkud kyselé, použijte je kolem rostlin, jako jsou borůvky a azalky.

Kompost

Šišky jsou také vynikajícím zdrojem uhlíku a taninů, takže mohou tvořit součást kompostu. Rozdrťte je na menší kousky. Platí, že čím jsou kusy menší, tím jsou výsledky kompostování rychlejší. Mimochodem, prázdné šišky ze stromů opadávají u většiny dřevin a rozpadají se už na stromě (například u jedle), nebo vytrvávají několik dalších let na větvích. To se děje konkrétně u modřínu. Zajímavé, že?

Hotel pro hmyz

Výroba hotelu pro hmyz se může stát zábavou pro děti i dospělé. A co hlavní stavební kámen? Šišky! Tím, že jim dovolíte, aby se staly součástí vaší zahrady, umožníte ubytovat u sebe mnoho pracovníků, kteří neúnavně opylují vaše rostliny, rozkládají odumřelé rostlinné tkáně a působí proti zahradním škůdcům. Na internetu se poohlédněte po nákresu domku a vyplňte jej právě touto přírodní „surovinou“, hmyz vám poděkuje.

Ptačí krmítko

Jedno krmítko nestačí. A beztak je to ze šišek mnohem hezčí! Ptáci se živí housenkami, komáry a brouky a často konzumují semena plevelů a dalších nežádoucích rostlin v zahradě. Zkrátka a dobře, určitě nic nezkazíte tím, když je náležitě pohostíte. Vyjměte pár šupin z každé šišky, abyste vytvořili prostor pro jídlo. Dovnitř vsuňte trochu arašídového másla (dá se použít i lůj), „lepivou hmotou“ pomažte i zbytek šišky. Tu pak obalte v oblíbené směsi pro ptáky. Následně připevněte motouzem nebo ozdobnou stuhou a pověste na větve stromu.

Citlivá péče o pokojové rostliny

Pikantní pečený pstruh

Pikantní pečený pstruh

12 hlasů
60min 291 kJ 210 Kč

Nejčtenější články

Tip na oběd

Plněná rajčata

7 hlasů
1h a 15min 700kJ 140 Kč

Rajčata plněná mletým masem.

Restovaná cuketa

16 hlasů
25min 566kJ 80 Kč

cuketa s kukuřicí a nivou