Prostreno.cz

Bylinky udělají z chemického úklidu tu ekologickou variantu

Máta nablýská koupelnu, šalvěj podlahy a kopřiva zase okna. S jejich pomocí z každého úklidu uděláte zdravou a ekologickou záležitost!

Bylinky provázejí lidstvo již odnepaměti. A že se s nimi jenom léčilo? Kdepak! Některé druhy se při slavnostech pokládaly na podlahu, aby při tanci uvolňovaly svou opojnou vůni. Jiné se zase věšely do věznic a sirotčinců, čímž se preventivě zabraňovalo nemocem. Z nejrůznějších rostlin se vyráběla i kosmetika, víno, polštáře pro lepší spánek, obvazy, amulety přinášející štěstí, metličky do kuchyně, knoty a svíčky, afrodiziaka nebo odpuzovače hmyzu. Jestli se bylinkami i uklízelo? S největší pravděpodobností ano. Vždyť i dnes se o takových metodách hodně mluví!

Zpátky ke kořenům, zpátky k tradici

Ekologickým způsobům uklízení, tedy bez použití toxických chemikálií, se zabývá spousta příznivců alternativních postupů i autorů internetových blogů. Všichni se pak shodují v tom, že výroba vlastních přípravků je nejen levná, ale i šetrná ke všem obyvatelům domácnosti, a to včetně těch čtyřnohých. Jaké jsou jejich popisované zkušenosti?

Máta naleští vanu i umyvadlo

Kdekdo využívá mátu při rýmě, nachlazení nebo potížích s trávením. Co vy, napadlo by vás zasvětit ji do očisty příbytku? Prý funguje více než spolehlivě. Pokud pár jejích lístků zpracujete v mixéru, a následně k nim přidáte špetku soli a trochu jedlé sody, získáte famózní čistič na vany, umyvadla, toalety a kachličky.

Kopřiva nenechá na oknech ani šmouhu

Mytí oken nepatří k vašim oblíbeným disciplínám? Třeba jen nemáte po ruce ty správné pomocníky, kteří by vám práci usnadnili. Jedním z nich je kopřiva, respektive čaj z ní zhotovený. Možná vás to překvapí, ale má pověst parádního leštidla veškerých skleněných ploch.

Šalvěj nablýská podlahy

Odborníci neustále upozorňují na to, že komerční úklidové prostředky obsahují i karcinogenní přísady, které zvyšují riziko rakoviny, neplodnosti, hormonální nerovnováhy i respiračních poruch. To se ale o tomto bylinkovém zlepšováku říci nedá! Hrst šalvěje vylouhovaná ve větším množství vody zbaví vaše podlahy nečistot i bacilů, protože působí dezinfekčně. Její antibakteriální efekt můžete podpořit i přídavkem citronové šťávy.

Veškeré názory a tvrzení jsou dílem autora článku. Případné citace jsou uvedeny.

Celkem 1 komentářů


Sledujte nás na sociálních sítích:
Vložit můj recept

Reklama

Tip na večeři

Více tipů

Hovězí kari

(5 hlasů)

Krůtí maso na bylinkách

(6 hlasů)

Sytý houbový krém

(4 hlasů)
Prostreno.cz

Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit přes Bety.cz Registrovat