Prostreno.cz

Medvědí česnek

Nutriční informace na 100 gramů:

bílkoviny1g
sacharidy3g
tuky0g

Složení nutričních hodnot

 • Bílkoviny:

  1g
 • Sacharidy:

  3g
  • Cukry:

   g
 • Tuky:

  0g
 • Vláknina:

  0g

Aktivita pro spálení: 19 kcal

2

minut jízdy na kole

1

minut běhu

5

minut uklízení

Divoký nebo medvědí česnek (Allium ursinum) je zdravá a chutná bylina, u nás populární hlavně na jaře. Jeho výrazná vůně, pikantní chuť a léčivé účinky jsou známé už po staletí. Naši předkové ho hojně používali nejen v kuchyni ale i na léčbu různých nemocí. Spolehlivě detoxikuje tělo a po chladné zimě, kdy máme nedostatek vitaminů, povzbuzuje imunitu. Své oblibě se těší i u lesních zvířat, které mají ve zvyku rozkopat zem, aby se dostali k jeho chutným cibulkám. Traduje se, že medvědí česnek je první rostlinou, kterou medvěd sní po probuzení ze zimního spánku, podle toho i dostal přívlastek medvědí. Medvědí česnek roste divoce ve vlhkých lužních lesích, a často se vyskytuje v močálech nebo v blízkosti příkopů pro odvodnění řek po celé Evropě. Je divoký příbuzný pažitce. Lesklé zelené listy medvědího česneku najdete lehce od poloviny zimy do pozdního jara během procházky v lese, tam kde je půda vlhká. Za mírně slunečného dne, kdy slunce zahřeje listy, bude vůně česneku tak pronikavá, že jej možná ucítíte dřív, než ho najdete. Obvykle začíná růst brzo na jaře začátkem března. Pak roste a kvete až do konce května a po odkvětu jeho listy a stonky shnijí a stanou se součástí půdy.

Jak ho sbírat

Medvědí česnek obvykle není těžké najít. Má široké zelené listy o délce zhruba 8-12 cm. Roste v houfech a dosahuje výšky až do 30 cm. Při sběru mějte na paměti, že se podobá konvalince vonné, která je jedovatá. Zkontrolujete to protřením listu mezi prsty. Medvědí česnek spolehlivě rozeznáte dle jeho pronikavé česnekové vůně, takže není žádná šance, že byste jste se zmýlili. Sbírají se mladé listy, ty starší a vetší můžou mít už nahořklou příchuť. Sběr česneku je v dnešní době velmi populární, proto buďte k přírodě ohleduplní a sbírejte jen malé množství pro vlastní potřebu. Pokud máte v plánu konzumovat větší množství, můžete si ho sami vypěstovat na zahrádce. Cibulky medvědího česneku můžete sázet na stinné místo začátkem září. Rostlinkám se bude dobře dařit v jemně kyselé půdě s dostatkem vláhy.

Jak ho používat

Všechny části rostliny od cibule, listy až po květiny jsou jedlé.  Listy lze jíst syrové nebo vařené a jsou užitečným doplňkem k nevýrazným jídlům, jako je krém nebo tvaroh. Vaření oslabuje česnekovou chuť, takže ji přidejte na konci doby vaření, abyste si zachovali více chuti. Před konzumací listy promyjte vlažnou vodou. Medvědí česnek je výborný do pomazánek, pesta, nebo jen tak na chleba namazaný máslem. Možná budete chtít přidat jemně nasekaný divoký česnek do bramborové kaše a podávat pak s pečeným jehněčím nebo jiným masem. Je také vynikající do salátů, polévek a omáček. Pokrmům poskytuje příjemnou, nečekanou chuť. V zásadě lze divoký česnek použít podobně jako stroužky česneku, ale mějte na paměti, že chuť bude méně výrazná. Jakmile listy začnou ztrácet svou ostrost, objeví se květiny-ty jsou také jedlé. Květiny můžete použít jako ozdobu na chlebíčky, nebo přidat do salátu. Ujistěte se, že jste je důkladně očistili, abyste odstranili veškerý hmyz, který by se mohl uvnitř květu dostat domů.

Jak ho uchovávat

Je důležité, abyste divoký česnek skladovali správně, aby nedošlo k jeho vyschnutí. Nejlepší způsob, jak udržet divoký česnek čerstvý, je umístit ho do sklenice vody, řezem dolů a uložit ji v lednici, kde vydrží alespoň týden. Z medvědího česneku si snadno vyrobíte chutné pesto, které po zalití olivovým olejem vydrží ve sklenici v lednici i víc než půl roku. Po odebrání potřebného množství znovu pečlivě pesto zalijte vrstvou oleje, aby se nezkazilo. Další možnost je uskladnění v mrazícím boxu. Z medvědího česneku si také lze naložením do alkoholu vyrobit domácí tinkturu, která uchová jeho léčivé účinky.

Vložit můj recept

Reklama

Tip na snídani

Více tipů

Velké jablkové palačinky

(19 hlasů)

Omeleta s jarní cibulkou

(31 hlasů)

Snídaně s malinami

(20 hlasů)
Prostreno.cz

Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit přes Bety.cz Registrovat