Prostreno.cz

Léčivé síly lněného semínka

Poslední dobou je lněné semínko přímo vědeckým objevem. Vycházejí stále nové a nové studie o tom, čím je lněné semínko našemu tělu tak prospěšné. Zařaďte lněné semínko do jídelníčku a uvidíte, jak jeho účinky zpozorujete na vlastním těle.

Len patří k rostlinám, z nichž se využije opravdu všechno. Získávají se z něj vlákna pro výrobu textilu a lněné semínko, které se nejprve lisuje pro cenný olej a zbytky se zkrmují koním, aby měli krásnou lesklou srst.

Léčivé účinky

Lněné semínko obsahuje kyselinu alfa-linolenovou, vlákninu, vitaminy B6 a E, kyselinu listovou, hořčík a lignany (fytoestrogeny).

1. Prevence a léčba rakoviny

Tip

Pokud vám zrovna doma schází vajíčka, můžete je snadno nahradit lněnými semínky. Jedno vajíčko nahradí 1 lžička semínek a 3 lžičky vody, které rozmixujeme a necháme stát, dokud směs nezhoustne. Tuto náhražku můžete využít při obalování v trojobalu, pečení i do palačinek.

Lněné semínko je nejvíce ceněné kvůli lignanům. Ty v těle působí jako estrogeny, blokují estrogenové receptory buněk a přispívají ke snížení výskytů některých typů rakoviny souvisejících s hormony, např. rakoviny prsu.

Symptomy rakoviny, tak i dysfunkce jater a diabetes 2. typu se dají zmírnit přírodní cestou. Jednoduše konzumací kombinací dvou přírodních, lahodných potravin – sýrem cottage a lněným olejem (semínkem), které nejenže mohou rakovině předejít, ale v mnoha případech je možné ji i zcela vyléčit,“ pojednává německá biochemička Dr. Johanna Budwig ve svém výzkumu.

2. Ředění krve

Lněné semínko je také fantastickým zdrojem kyseliny alfa-linolenové (ALA), esenciální mastné kyseliny, kterou tělo využívá k výrobě velmi cenné omega-3 mastných kyselin. Kyseliny alfa-linolenová ředí krev a snižuje její viskozitu, čímž klesá riziko mrtvice a infarktu.

3. Cholesterol

Tato drobná semínka, také napomáhají v boji proti vysokému cholesterolu. Jsou bohatá na rozpustnou vlákninu, která na sebe váže cholesterol ještě dříve, než se stačí přichytit k tepnám.

4. Protizánětlivé účinky

Poslední studie také poukazují na protizánětlivé účinky lněného semínka. Semínka vám pomůžou v boji s akné a mírní astma.

5. Zácpa

Lněné semínko obsahuje tzv. slizy, které pomáhají změkčovat stolici a napomáhají správné funkci střev.

6. Menopauza

Díky již zmíněným fytoestrogenům, které jsou podobné ženským pohlavním hormonů, lněné semínko mírní příznaky menopauzy.

Doporučená dávka zdraví

Lněného semínka stačí opravdu jen malé množství, denně stačí konzumovat 1 až 2 lžičky. Nejefektivnější je lněné semínko předem umlít v mlýnku, případně rozdrtit nebo pečlivě rozkousat. Při konzumaci celých semen se nedostaví žádné blahodárné účinky, celé semínko vyjde z těla neporušené a vy z něj nebudete mít nic.

Pokud nechcete chroupat semínka, můžete si koupit i lněný olej, který je vhodný do studené kuchyně, například do salátů. Lněný olej není vhodný na tepelné zpracování, tepelnou reakcí se tuky přemění na ty „škodlivé“.






Sledujte nás na sociálních sítích:

Reklama

Prostreno.cz
Zavřít Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit přes Bety.cz Registrovat
Zavřít

Přihlášení

Přihlaste se pomocí vašeho uživatelského jména (nicku) nebo e-mailu.
Ještě nemáte účet? Pokračujte na naši registraci.

Přihlašuji se...

nebo

Zavřít

Uvařeno. Gratulujeme!

Pro vložení obsahu je potřeba