Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Miska ovesné kaše k snídani působí na tělo stejně jako léky na cholesterol

Kristýna Vágnerová více informací

Pořád ještě nechápe, že je z ní máma...A ani si nemyslí, že ji ten pocit opustí :) Ujídá malé Lucince a pak láteří nad váhou. Nadšeně testuje všechny dobroty, co do redakce dorazí.

Zobrazit další články autorky

17.10.2019 | Zdraví a diety

Statiny jsou léky, které velmi účinně snižují hladinu nezdravého cholesterolu v krvi. Ovšem jako většina medikamentů mívají negativní vedlejší účinky. A tak je lepší se jim vyhnout a zapracovat na prevenci zdravou a vyváženou stravou. Vědci z Newcastlu dokonce tvrdí, že pravidelné každodenní snídání ovesné kaše by mohlo být účinnou náhražkou statinů.

Ovesné vločky zlepšují imunitu, jsou prevencí rakoviny a také snižují hladinu nezdravého cholesterolu v krvi. Poskytnou velké množství vlákniny a jsou nízkotučné, pokud si tedy člověk kaši nerozvaří ve smetaně. A když ji nepřislazuje cukrem, pak obsahuje také velmi málo jednoduchých cukrů, zato tělu dodá hořčík, měď, železo a vitaminy skupiny B.

„Věřím tomu, že kdyby každý člověk začal ráno miskou ovesné kaše, mělo by to výrazný vliv na zdraví celé populace,“ tvrdí profesor Chris Seal z Newcastle University.

Oves je bohatým zdrojem rozpustné vlákniny betaglukanu, který snižuje hladinu nezdravého cholesterolu v těle.

„Účinek je velmi podobný jako při užívání statinů,“ tvrdí doktor George Grimble z University College London.

Ovšem ovesná kaše nemá žádné škodlivé účinky na zdraví.

„Pokud přidáváte ale do kaše cukr či med, musíte být vždy střídmí, jinak změníte zdravou ovesnou v kaši a tedy i zdravou snídani ve sladký dezert, který už na zdraví působí škodlivě,“ dodává profesor Seal.

Prevence rakoviny?

Ovšem nejen hladinu cholesterolu dokáže kaše z ovesných vloček pozitivně ovlivnit. Vědci z Harvardovy univerzity prokázali, že právě konzumace ovsa a celozrnných obilovin nejen snižuje riziko diabetu a chorob srdce, ale také onemocnění různými typy rakoviny.

„Pokud celozrnné obiloviny jako je oves snižují riziko rakoviny, pak tím spíš riziko rakoviny tlustého střeva,“ dodává ke studii profesor Tim Key z Oxfordské univerzity.

Podle docenta Qi Suna z Harvardské univerzity je ale prospěšná konzumace také obilných klíčků, otrub, lněných semínek, semínek quinoa (merlíku chilského) a dalších celozrnných semen a obilovin.

Celozrnné obiloviny, u nichž se ponechávají klíčky a otruby, obsahují o pětadvacet procent více bílkovin než u čištěného a rafinovaného zrna,“ tvrdí docent Sun.

Od nepříjemné zácpy uleví i správně zvolený čaj

Pečená krůtí stehna

Pečená krůtí stehna

0 hlasů
3h a 0min 405 kJ 210 Kč

Nejčtenější články

Tip na oběd

Luštěniny se zelím

11 hlasů
1h a 10min 354kJ 75 Kč

Nebojte se neobvyklé kombinace zelí a luštěnin a ochut...

Dušené kuřecí maso se zeleninou

1 hlas
1h a 25min 437kJ 200 Kč

Rychlá příprava, skvělá kombinace masa a zeleniny.