Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Nepijte kávu na lačný žaludek. Riskujete potíže s trávením

Kristýna Vágnerová více informací

Pořád ještě nechápe, že je z ní máma...A ani si nemyslí, že ji ten pocit opustí :) Ujídá malé Lucince a pak láteří nad váhou. Nadšeně testuje všechny dobroty, co do redakce dorazí.

Zobrazit další články autorky

12. 10. 2017 | Zdraví a diety

Jen po ránu otevřete oči, už se ženete ke kávovaru se zoufalou potřebou vzpruhy? Tak to se k vám asi ještě nedoneslo, že kofein v prázdném žaludku dokáže nadělat pořádnou paseku. Jaká je jeho odvrácená stránka, když si ho dopřejete bez snídaně?

Je šálek horké kávy první věcí, která vám ihned po probuzení přijde na mysl? Tak samozřejmě, dokonale vás povzbudí, získáte z něj potřebnou energii a načerpáte prospěšné látky. Vždyť sami lékaři tvrdí, že přiměřená kofeinová konzumace je nejen k užitku, ale i zdravá! Ano, máte jistě pravdu. Ovšem platí to v jediném případě – že černé zlato nepošlete do prázdného žaludku. Pak už se totiž hraje podle docela jiných pravidel…

Dobro, které má podmínku

Káva jako taková obsahuje poměrně dost antioxidantů, které slouží jako nástroje k prevenci závažných chorob. Již mnoho vědeckých studií naznačilo, že tenhle celosvětově populární nápoj snižuje riziko Alzheimerovy choroby, srdečních onemocnění, a dokonce i rakoviny.

K tomu navíc posiluje paměť, zlepšuje náladu a urychluje hubnutí. Přínosná tedy káva skutečně je, tedy když to s ní člověk nepřehání. Jenže pozor, stejně tak jako dokáže v mnoha zdravotních ohledech podat pomocnou ruku, je schopná také škodit. A to pořádně! Co se stane, když se na kofeinové vlně necháte po ránu unášet bez snídaně?

Vzpruha sice ano, ale…

Šálek kávy na lačný žaludek může spustit nežádoucí reakce, o kterých možná nemáte ani tušení. Trávicí systém totiž „šokem“ spustí produkci kyseliny chlorovodíkové. Tato konkrétní kyselina v nadbytečné míře působí dráždivě, což v krajním případě může vést k problematickému zpracovávání bílkovin, nadýmání, nevolnosti, nutkání na zvracení, potížím s trávením a dokonce i k otokům střev.

Pochopitelně čím více tekutého životabudiče „na prázdno“ vypijete, tím pro vaše útroby hůře. Ano, budete sice nabuzení až hanba, ale draze za to zaplatíte. Nebo vám to vážně za křeče v břiše a pocit uvízlé cihly v žaludku stojí? Zkuste tedy své stanovisko k vynechání snídaně ještě přehodnotit…

Vyzrajte na depresi. Zažeňte ji správným jídlem

Treska s pomerančovým máslem

Treska s pomerančovým máslem

9 hlasů
2h a 30min 645 kJ 78 Kč

Nejčtenější články

Povzbuzující ranní nápoje, které jsou plné živin

Povzbuzující ranní nápoje, které jsou plné živin

Vyzrajte na depresi. Zažeňte ji správným jídlem

Vyzrajte na depresi. Zažeňte ji správným jídlem

Vhodné místo i správná voda. Udělejte své pokojové květiny šťastnější

Vhodné místo i správná voda. Udělejte své pokoj...

Harissa. Jak vám tohle orientální koření může zdravotně prospět

Harissa. Jak vám tohle orientální koření může z...

Tip na večeři

Štika v bílé omáčce

8 hlasů
45min 319kJ 299 Kč

Jednoduchá příprava ryby, ale výborná chuť!

Květák s hráškem

9 hlasů
35min 503kJ 50 Kč

Lehký oběd, dietní květák s hráškem.