Prostreno.cz

Dostatečný přísun vápníku s potravou chrání před zástavou srdce

Nedostatečný přísun vápníku ohrožuje nejen pevnost našich kostí a zubů, ale především také zdraví oběhové soustavy. Lidé s nízkou hladinou tohoto minerálu v krvi dvakrát častěji utrpí náhlou zástavu srdce. Nejbohatším zdrojem vápníku mezi potravinami je mák, mořské řasy, luštěniny či mléčné výrobky.

Zástava srdce je velmi nebezpečná, v devíti z deseti případů se nepodaří člověka oživit. Právě snížená hladina vápníku v krvi výrazně zvyšuje riziko srdeční zástavy.

„Pacienti s nízkou hladinou vápníku v krevním séru jsou mezi osobami se zástavou srdce dvakrát častěji než ti, kteří mají nejvyšší hladinu vápníku v krvi. A platí to i po zohlednění všech dalších rizik souvisejících se zástavou srdce,“ tvrdí autoři z Mayo Clinic v USA.

Snížená hladina vápníku také souvisí s rozvojem diabetu a ledvinovými potížemi.

Nejen v mléce

Odmalička slýcháme, že musíme pít spoustu mléka, abychom měli dostatek vápníku. Jestliže se nechcete v příjmu tohoto minerálu spoléhat jen na mléčné produkty nebo se jim z nějakého důvodu vyhýbáte, nemusíte být odkázáni pouze na doplňky stravy. Máme pro vás seznam několika potravin, jež vám zajistí dostatečný přísun tohoto (nejen pro kosti) životně důležitého minerálu.

Pomerančový džus

Na trhu je spousta pomerančových džusů, které jsou obohacené o vápník, takže příště, až půjdete nakupovat, sáhněte právě po některém z nich.

Tofu

Jedna porce tofu obsahuje přibližně 400 miligramů kalcia, což představuje asi polovinu doporučené denní dávky.

Losos

Porce lososa vám možná nezajistí závratně vysokou dávku vápníku, ale rozhodně patří k doporučovaným potravinám. Společně třeba s makrelou či sardinkami. Takže se je rozhodně vyplatí zařadit na jídelníček i nejen kvůli omega-3 mastným kyselinám.

Kapusta

Vápník obsahuje téměř každá zelená, listová zelenina. Ale kapusta jej obsahuje ve formě, jež je pro naše tělo velmi snadno zpracovatelná. Takže i když má špenát přibližně o 25 % kalcia více, z kapusty ho náš organismus získá efektivněji.

Semena

Nejrůznější semena jsou dalším skvělým způsobem jak do svého jídelníčku zařadit vápník. Například čtvrt šálku sezamových semínek obsahuje přibližně 350 miligramů kalcia. Přidáte-li ho například na lososa nebo na salát, máte denní dávku vápníku téměř splněnu.

Celkem 0 komentářů


Sledujte nás na sociálních sítích:
Vložit můj recept

Reklama

Prostreno.cz

Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit přes Bety.cz Registrovat