Prostreno.cz

Jak se uchránit před chřipkou a virózou

Obáváte se, že vás zasáhne první bacil, který „proletí“ okolo? Když se nebudete stresovat a pohlídáte si psychickou pohodu, nechá vás na pokoji. Zdraví si pojistíte i zvýšeným příjmem vitaminu D, dezinfekcí a dlouhými procházkami!

Zima je symbolem přeplněné čekárny u lékaře, ve kterých si kašlající a smrkající pacienti doslova podávají dveře. Nechcete být další na řadě? Šance, že se vám viróza letos obloukem vyhne, tu opravdu je – a spočívá v preventivních opatřeních posvěcených samotnými zdravotníky! Čím byste podle nich měli začít, abyste výrazně snížili riziko nákazy?

Pravidlo první? Nestresovat se

Všechno souvisí se vším, proto vězte, že i nervozita má přímý vliv na rozvoj nachlazení. Na tuto skutečnost poukazují závěry britského výzkumu, které uvádějí, že příznaky virózy se častěji objevují u těch, kteří zažívají permanentní stres. Výzkumníci si to vysvětlují tím, že zvýšená hladina stresových hormonů oslabuje imunitní systém a omezuje odolnost vůči infekcím.

Nepodceňujte dezinfekci

Různé viry mají překvapivě dlouhou životnost a dokážou přežít i na površích, kde byste to asi nečekali. Zpravidla jsou ale nejrizikovějšími místy kliky dveří i nákupní košíky v obchodech, peníze nebo madla v městských hromadných prostředcích. Je jasné, že právě v MHD či u pokladny v obchodním centru si ruce umýt nemůžete, ovšem dá se použít antibakteriální gel, který budete mít v kabelce pro všechny takové případy. Seženete ho třeba v drogerii a rozhodně se nejedná o žádnou likvidační investici.

Soustřeďte se na příjem vitaminů

„Ládujete“ do sebe „céčko“ s tím, že tak snáze předejde nejhoršímu? Tak pochopitelně, říká se to. Jenže pozor, odborníci jako vhodnou prevenci vnímají spíše vitamin D, jehož hladiny s nedostatkem slunečního světla rapidně klesají, což může přispět k nákaze chřipky. Pokud nevíte, kde tohoto zachránce před onemocněním hledat, zaměřte se na lososa, sardinky, červené maso, droždí a hovězí játra.

Pravidelně sportujte a neležte na gauči

Fyzická aktivita podpoří krevní oběh, čímž umožňuje bílým krvinkám imunitního systému dostat se tam, kam je potřeba. Ze závěrů amerického průzkumu provedeného na jedné vysoké škole sportovní medicíny jednoznačně vyplývá, že až 61 % pravidelných a nadšených běžců vykazuje méně symptomů nachlazení. Tedy v porovnání s lenivějšími jedinci, kteří volné chvíle raději tráví u televize. Běh není nic pro vás? Vyrážejte alespoň na dlouhé procházky, i to se počítá!


Sledujte nás na sociálních sítích:
Vložit můj recept

Reklama

Tip na snídani

Více tipů

Tousty k snídani

(41 hlasů)

Omeleta s brokolicí

(25 hlasů)

Mrkvové rohlíčky

(22 hlasů)
Prostreno.cz

Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit přes Bety.cz Registrovat