Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Liči: Čínské exotické ovoce podpoří trávení i imunitu

Barbora Křížková více informací

Propadla zumbě a harémovým kalhotám. Kdyby mohla, celý den by jedla čokoládu. Vysněná dovolená je v Mexiku po boku přítele Marka. Jako malá chtěla být baletkou.

Zobrazit další články autorky

14.11.2017 | Zdraví a diety

Liči původem pochází z Číny, kde se konzumuje již po řadu let a bývá tradičně součástí dezertů. Liči bylo kdysi považované za velkou pochoutku císařského dvora. Vyniká nejen svou specifickou chutí, ale také svými benefity prospěšné pro zdraví.

Liči se často používá k aromatizaci koktejlů a pokrmů kvůli své jedinečné vůni, která se ztrácí, pokud není konzumováno čerstvé. Ovoce je nejčastěji používáno při přípravě dezertů. V našich končinách je velmi oblíbená i konzumace samotných plodů.

Co obsahuje?

Liči čínské plné vitaminů, minerálů a živin, obsahuje vitamin C, vitamin B6, niacin, riboflavin, měď, draslík, fosfor, hořčík a mangan. Liči je navíc skvělým zdrojem vlákniny, bílkovin a také dobrým zdrojem proantokyanidinů a polyfenolických sloučenin. Poznejte všechny přínosy těchto exotických plodů.

Podporuje trávení

Významné množství vlákniny v liči, jako u většiny ovoce a zeleniny, přidává stolici na objemu a tím napomáhá peristaltice střev a zvyšuje absorpci živin do organismu. Pravidelný přísun vlákniny eliminuje riziko zácpy, průjmu a také snižuje riziko gastrointestinální poruchy.

Zvyšuje imunitu

Snad nejvýznamnější živinou v liči je vitamin C a toto ovoce má více než 100 % denní potřeby kyseliny askorbové již v jediné porci. To znamená, že váš imunitní systém získá významnou podporu, protože vitamin C je hlavní antioxidační sloučenina a je známo, že stimuluje aktivitu bílých krvinek, které jsou hlavní obrannou linií imunitního systému těla.

Snižuje riziko rakoviny

Polyfenolické sloučeniny a proantokyanidiny, které se nacházejí v liči, jsou ve skutečnosti ještě silnější než vitamin C při neutralizaci volných radikálů a při ochraně těla před různými nemocemi. Volné radikály jsou škodlivé vedlejší produkty buněčného metabolismu, které mohou způsobit rakovinu, srdeční onemocnění, kognitivní poruchy a mají na svědomí i předčasné stárnutí. Tyto exotické plody hrají klíčovou roli v prevenci celé řady onemocnění.

Reguluje krevní tlak

Liči díky obsahuju draslíku, napomáhá tělu udržovat rovnováhu tekutin. Navíc je draslík považován za účinný vazodilatátor, což znamená, že reguluje zúžení krevních cév a tepen, čímž se sníží celkové napětí kardiovaskulárního systému. Navíc přítomná měď přispívá k lepší cirkulaci krve a tím i ke zlepšení celého krevního oběhu.

Návyky, které přispívají k rakovině slinivky břišní

Tvarohový trhanec

Tvarohový trhanec

23 hlasů
1h a 50min 592 kJ 85 Kč

Nejčtenější články

Návyky, které přispívají k rakovině slinivky břišní

Návyky, které přispívají k rakovině slinivky bř...

Posilte své vlasy. Vyzkoušejte rozmarýnový olej

Posilte své vlasy. Vyzkoušejte rozmarýnový olej

Jídelníček kojících matek. Co by měly mít na talíři

Jídelníček kojících matek. Co by měly mít na ta...

Pohanka. Zlepšuje trávení, doplní bílkoviny a je bezlepková

Pohanka. Zlepšuje trávení, doplní bílkoviny a j...

Tip na oběd

Česnekové těstoviny

15 hlasů
35min 1621kJ 89 Kč

Recept na rychlý oběd nebo večeři.

Jelení maso na červeném víně

7 hlasů
1h a 55min 746kJ 325 Kč

K slavnostnímu obědu, nebo večeři si dopřejte skvělou ...