Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Dejte si na talíř bulgur. Kosti ho milují a špeky nenávidí

Kristýna Vágnerová více informací

Pořád ještě nechápe, že je z ní máma...A ani si nemyslí, že ji ten pocit opustí :) Ujídá malé Lucince a pak láteří nad váhou. Nadšeně testuje všechny dobroty, co do redakce dorazí.

Zobrazit další články autorky

6. 12. 2017 | Zdraví a diety

Má chuť po oříšcích a dá se použít do nádivek, karbanátků, do masitých nebo zeleninových jídel či jako zavářka do polévky. Bulgur si stále získává nová a nová srdce i žaludky. A není divu. Kosti ho milují a špeky nenávidí!

Za bulgur se považuje předvařená nalámaná celozrnná pšenice, která se používá jako součást pokrmů. Je překvapivě výživná a má řadu přínosů pro zdraví, včetně schopnosti zlepšit trávení, stimulovat růst a vývoj, podporovat krevní oběh, navodit klidný spánek či chránit imunitní systém.

Některé z klíčových složek bulguru, mezi které patří vysoké hladiny železa, hořčíku, draslíku, zinku, niacinu, mědi, fosforu, manganu, vlákniny a dietní bílkoviny, vychvalují zvlášť lidé s dietou. Bulgur je totiž nejen pro ně velmi vhodný. Ostatně, posuďte sami.

Zlepšuje trávení

Vysoká hladina vlákniny přispívá ke stimulaci trávicích procesů v těle a k prevenci určitých stavů, jako je zácpa, nadýmání, křeče a poruchy trávení. Vláknina také zlepšuje účinnost absorpce živin ve střevě a eliminuje přebytky omega-6 mastných kyselin nahromaděných v tepnách.

Hodí se pro diabetiky

Složitějšími sacharidy a jednoduchými cukry je bulgur schopný den po dni zlepšovat hladinu cukru v krvi. Jíst by ho tedy měli také osoby s diabetem.

Staví silné kosti

Komplexní profil minerálů, který lze právě v bulguru nalézt, je důležitý pro mnoho různých orgánových systémů, hodí se však i pro zlepšení síly kostí. Jak stárneme, minerální hustota kostí přirozeně klesá, takže potřebujeme dostatečné množství fosforu, manganu a železa, aby naše kosti byly zdravé a bránily se osteoporóze. Bulgur těchto látek poskytuje dostatek. Takže, co bude dnes k obědu?

Chrání srdce

Vedle účinků vlákniny na tvorbu cholesterolu v srdci může bulgur pomoci kardiovaskulárnímu zdraví i jinými způsoby. Díky významnému množství draslíku snižuje napětí v cévách a krotí krevní tlak. Burgur je zkrátka moudrou dietní volbou, která může udržovat hypertenzi pod kontrolou.

Posiluje imunitu

Široká škála vitaminů a minerálů pochopitelně ovlivňuje imunitní systém. Zvlášť zinek byl výzkumníky spojen se silnější imunitní odpovědí v těle - a právě bulgur má tohoto minerálu dostatek. Tak co, už jste na něj změnili názor? Pokud ne, možná si zamilujete jeho nízkokalorickou povahu.

Ztráta váhy

Nejen, že vysoký obsah vlákniny v bulguru způsobuje pocit sytosti, čím se zabraňuje přejídání, ale v každé porci je jen velmi málo tuku. Tohle jste chtěli slyšet? Burgur zároveň zabraňuje chronickým onemocněním, podporuje růst tkání a buněk, urychluje rekonvalescenci po nemoci a napomáhá klidnějšímu spánku, neboť obsahuje významné množství hořčíku. Ti, kteří trpí nespavostí a jinými poruchami spánku, by jej měli zařadit do své stravy – aspoň na několik týdnů.

Rebarbora jako lék. Proč ji jíst pravidelně

Kuřecí játra s mandlemi

Kuřecí játra s mandlemi

8 hlasů
30min 991 kJ 90 Kč

Nejčtenější články

Rebarbora jako lék. Proč ji jíst pravidelně

Rebarbora jako lék. Proč ji jíst pravidelně

Bezpečné hračky pro děti. Podle čeho je v obchodě vybírat

Bezpečné hračky pro děti. Podle čeho je v obcho...

Boty nebo štípance. Na co všechno se dá použít deodorant

Boty nebo štípance. Na co všechno se dá použít ...

Zdravý mls k televizi. Zkuste salátové chipsy

Zdravý mls k televizi. Zkuste salátové chipsy

Tip na večeři

Krůtí nudličky s okurkou

11 hlasů
55min 623kJ 190 Kč

Jemné krůtí maso s okurkou a koprem.

Čočkový salát se zeleninou

9 hlasů
55min 609kJ 95 Kč

Na Nový rok si připravte čočkový salát.