Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Úleva od revmatismu i gynekologických zánětů. Proč nezmeškat sezonu zlatobýlu

Kristýna Vágnerová více informací

Pořád ještě nechápe, že je z ní máma...A ani si nemyslí, že ji ten pocit opustí :) Ujídá malé Lucince a pak láteří nad váhou. Nadšeně testuje všechny dobroty, co do redakce dorazí.

Zobrazit další články autorky

07.08.2018 | Zdraví a diety

Jste přesvědčení o tom, že zlatobýl neboli celník je jen obyčejnou rostlinou? Ale kdeže! Seznam jeho pozitiv je pořádně dlouhý, přičemž zahrnuje léčbu revmatismu nebo kornatění tepen. Ulevit však dokáže i od močových kamenů!

Celník, svalník, žlutá metla, hadí traňk nebo vysoký traňk. Že jste tyto lidové názvy ještě nikdy neslyšeli? Všechny patří jedné vytrvalé rostlině – zlatobýlu. Právě teď začíná jeho sezona, proto je dobré oprášit holínky a vydat se pro něj do přírody. Proč oceníte, že ho máte v domácích zásobách? A kde přesně na něj narazíte?

Žlutý poklad, co je momentálně k dispozici

Zlatobýl obecný dorůstá do výšky až jednoho metru. Jeho kolega přezdívaný kanadský, který pochází ze Střední Ameriky a pěstuje se spíše v zahradách, ho ještě o metr převyšuje. Ale zpět k tomu „našemu“. Ten se vyskytuje ve světlých lesích, v křovinách a na slunných svazích, a to od nížin až do podhůří. Setkat se s ním však můžete i na loukách, skalách nebo železničních náspech, vyhovuje mu kyselá až neutrální půda. Sbírá se nať v době před rozkvětem, tedy od srpna do září.

Ta se podle „bylinkových pravidel“ stříhá asi v polovině délky rostliny, neboť spodní dřevnatá část se k léčitelství nevyužívá. Získaný materiál se následně suší ve stínu, popřípadě v umělých podmínkách při teplotě do 40 stupňů Celsia. K čemu se vám může hodit?

Úleva od revmatismu i gynekologických zánětů

Díky svým schopnostem se „žlutý medikament“ považuje za jeden z nejlepších přírodních léků na akutní a chronické nemoci ledvin. Pro svou močopudnost je také oceňován v případě revmatismu, zadržování vody v těle nebo močových kamenů. Stejně dobře však poslouží i k zeslabení příliš silné menstruace či utlumení gynekologických zánětů. Lidově zvaný celník je tedy ideální součástí ženské bylinkové lékárničky! S jakými dalšími neduhy si dokáže hravě poradit?

Stopka ekzémů i rychlejší hojení ran

Zlatobýl je v neposlední řadě doporučován pacientům s onemocněním jater nebo žlučníku. Účinný je rovněž při kornatění tepen, křehkých cévách či zvětšené prostatě. Protože vykazuje dezinfekční účinky, je rovněž vhodný k omývání ran – dokonce urychluje jejich hojení. Ukázalo se také, že tato bylinka je spolehlivým pomocníkem pří léčení vyrážek a ekzémů. Vsadíte na ni i vy?

Co musíte udělat, pokud máte křečové žíly

Rýžový pilaf

Rýžový pilaf

10 hlasů
1h a 5min 485 kJ 75 Kč

Nejčtenější články

Tip na oběd

Kuřecí maso pečené se zeleninou

11 hlasů
60min 333kJ 85 Kč

kuřecí kousky se zeleninovou směsí

Grilovaná vepřová panenka

3 hlasy
40min 865kJ 190 Kč

Vepřová panenka s medovou hořčici, rychlé, jednoduché a d...