Prostreno.cz

Cítíte se pod tlakem a jste často ve stresu? Je nejvyšší čas na změnu

V dnešním chaotickém světě je těžké udržet si chladnou hlavu a být, jak se říká „nad věcí“. Každodenní stres se však podepisuje nejen na našem chování vůči blízkým, kteří si často naše chaotické a často bohužel i sprosté jednání vůbec nezaslouží, ale především i na našem zdravotním stavu. Naučte se zvládat každodenní stres, a hlavně mu bez odmlouvání předcházet.

Když jsme pod tlakem, naše tělo se zablokuje a bere jen z rezerv. Ve stresu často přehlížíme své zdraví, zapomínáme na příjem tekutin, na poklidný čas oběda, a přesto chceme od svého těla maximum. Ovšem nic není zadarmo! Máme pro vás několik tipů, jak lépe zvládat stres a jak mu efektivně předcházet.

Bez diáře to nepůjde

Všimněte si, že většinu úspěšných podnikatelů spojuje jedno, a to je organizace času. Pokud váš následující den bude naplánovaný do posledního puntíku, snadno zvládnete všechny důležité úkoly a věřte, že zbyde čas i na osobní volno. Čas je to nejcennější, co v životě máme, a je jen na nás čemu či komu ho věnujeme!

Osobní volno

Zní to jak ze školního výletu, ale věřte, že osobní volno je důležitější, než si myslíme. Každý z nás čas od času potřebuje vypnout a k těmto účelům je právě „osobní volno“. Každý den byste měli najít chvilku pro sebe i půl hodinka takzvaného duševního relaxu, vás může nakopnout po zbytek dne. Strávit ho můžete zcela po svém, s oblíbenou knihou, v posteli u filmu, procházkou v přírodě, nebo jakoukoli fyzickou aktivitou.

Udělejte si čas na jídlo

Velký vliv na naši psychiku má i jídlo, sami jistě na sobě poznáte rozdíl, když něco zhltnete během přesunu ze schůzky na schůzku a tím, když si uděláte v klidu čas na dobrý a zdravý oběd. Ani nevíte jak je pro tělo a mysl prospěšné najíst se v klidu a ne nad klávesnicí počítače. Jistě máte v práci koutek, kde si můžete na pár minut sednout bez zírání do monitoru a drnčení telefonů. I šálek kávy či čaje vypitý v klidu dodá mnohem více energie, hlavně té duševní. Během pauzy zkuste vynechat i mobilní telefon, zkuste jen dívat z okna a myslete na něco pozitivního.  Zkrátka hoďte na chvilku starosti za hlavu.

Pravidelný pohyb

Pokud máte sedavé zaměstnání, měl by pro vás pravidelný pohyb znamenat každodenní rutinu. Nikdo po vás ale nechce, abyste se každý den dřeli v posilovně, je i spousta příjemnějších aktivit, například procházka parkem o samotě, plavání či jízda na kole. Případně co takhle přihlásit se na nějaký taneční kurz? Hudba a pohyb si jdou ruku v ruce.

Odstraňte ze svého života „energetické vysavače“

Ruku na srdce – schválně, kolik máte ve svém okolí lidí, kteří z vás jen vysávají energii? Kteří vám jen hrnou na hlavu svoje starosti a problémy, zkrátka umějí zavolat, jen když něco potřebují, ale nikdy vám nezavolají třeba jen tak, jak se máte? Až se nad počtem těchto lidí ve svém okolí opravdu zamyslíte, možná se až vyděsíte, kolik jich je. Tím vás nenabádáme, abyste se vzdali všech svým přátel a známých, ale nezapomínejte, že za s nimi strávený čas platíte tu nejvyšší daň. A to je váš životní čas a spousta energie, kterou můžete věnovat své rodině, partnerovi nebo třeba i novému projektu v práci. Naučte se být tak trošku sobci a příště dobře zvažujte komu propůjčíte své uši a podáte pomocnou ruku!

Síla dýchání

Pokud již stresová situace nastane a máte pocit, že každou chvíli už musíte bouchnout jak „papiňák“, je nejvyšší čas na hluboký nádech. Věřte, že stačí jen pár nádechů a výdechů se zavřenýma očima a v tu chvilku si v hlavě promítnout danou situaci a takzvaně utřídit myšlenky. Uvidíte, že vás jistě napadne řešení a snadno za těchto pár minut vyberete vhodný postup.

Začněte psát deník

Možná vám to bude znít dětinsky, ale spousta úspěšných lidí si opravdu píše deník. Nikdo vás nenutí zapisovat si tam poctivě každý den, můžete si určit vlastní pravidla, například týdenní záznam. Do deníku si zapisujte vše dobré, co vás potkalo, čeho jste v poslední době dosáhli a nezapomínejte si psát i přání. Na přání si můžete vyhradit oddělené stránky, které si budete moct kdykoli prohlédnout, a nějaký sen čas od času také uskutečnit. Co je psáno to je dáno!

Nepodceňujte spánek

Velkou část našeho života jednoduše prospíme. Někteří považují spánek za ztrátu času, ale ve spánku naše tělo regeneruje a sbírá síly do nového dne. Každý z nás má svoji délku spánku, některým stačí pár hodin, někteří potřebují více spánku. I doba spánku vypovídá o našem zdravotním stavu. Pokud spíte opravdu dlouho, není něco v pořádku s vaším tělem, mohou mu chybět důležité živiny a tělo vás nutí více odpočívat, abyste si nevyčerpali veškeré síly.

Dospělý člověk by měl spát okolo 7 hodin, výkyvy plus, minus jedna hodina jsou ještě v pořádku. Větší výkyv může znamenat mnohem vážnější problém, který je třeba řešit.





Celkem 0 komentářů


Sledujte nás na sociálních sítích:
Vložit můj recept

Reklama

Tip na snídani

Více tipů
Prostreno.cz

Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit přes Bety.cz Registrovat