Prostreno.cz

Detoxikace organismu: Dejte přednost citronové trávě

Citronová tráva je běžně k dostání na pultech mnoha supermarketů. Že jste vůči ní stále trochu podezřívaví, protože pochází z tak velké dálky? Zahoďte předsudky, tahle tráva vaše tělo doslova zrestauruje!

Cymbopogon citratus neboli lemongrass je bylina, která se využívá pro výraznou citrusovou vůni. Jedná se o vysokou, vytrvalou trávu původem z Indie a tropických oblastí Asie. Kromě svého kulinářského zpracování tenhle aromatický zázrak nabízí řadu léčebných výhod, ke kterým patří antibakteriální, antifungální a antimikrobiální vlastnosti. Lemongrass obsahuje antioxidanty, flavonoidy a fenolové sloučeniny, jako je luteolin, glykosidy, kvercetin, kaempferol, elemicin, katechol, kyselina chlorogenová a kyselina kávová. Co tenhle výživný koktejl dokáže s vaším tělem?

Snižuje cholesterol

Výzkum publikovaný v roce 2011 v časopise Food and Chemical Toxicology ukázal, že lemongrass podporuje zdravé hladiny cholesterolu. To může pomoci při prevenci akumulace lipidů v cévách a podpoře toku krve v tepnách. Zkrátka a dobře, lemongrass zabraňuje různým srdečním poruchám, ke kterým patří například ateroskleróza.

Detoxikuje tělo

Podle studie z roku 2003 může lemongrass pomáhat při čištění škodlivých toxických odpadů. Močopudné vlastnosti této bylinky jsou prostě legendární. Diuretický účinek detoxikuje organismus a stará se o jeho celkové zdraví. Co si přát víc?

Má protinádorový potenciál

Citronová tráva může být účinná při prevenci růstu nádorových buněk, a to bez ovlivnění těch zdravých. Výzkum provedený za účelem posouzení protinádorové aktivity citronové trávy ukázal slibné výsledky v prevenci rakoviny kůže. Poznatky publikované v časopise Journal of Applied Microbiology zaujaly veřejnost tím, že esenciální olej z citrónové trávy je prospěšný proti infekci způsobené bakterií Staphylococcus aureus.

Léčí poruchy žaludku

Esenciální olej z citrónové trávy má antimikrobiální a antibakteriální vlastnosti, jež pomáhají v boji proti infekcím způsobeným různými patogeny, jako jsou Helicobacter pylori a Escherichia coli. Proto je prospěšný u léčby gastrointestinálních poruch a snížení zánětu. Poskytuje úlevu při špatném zažívání, žaludečních vředech, zácpě, průjmu a bolestech žaludku.

Zmírňuje nespavost

Čaj z citronové trávy zklidňuje nervy a navozuje pocit klidu. Má totiž sedativní a hypnotické vlastnosti. A co dalšího zázračný lemongrass umí? Tato tráva působí při nachlazení a kašli, snižuje horečku, posiluje imunitu a pečuje i o pokožku. Považuje se totiž za pleťové tonikum a je účinným čisticím prostředkem pro mastnou a aknózní pleť. Při používání produktů z citrónové trávy je však třeba postupovat opatrně. Olej je třeba ředit, neboť může dojít k podráždění kůže.

Celkem 0 komentářů


Sledujte nás na sociálních sítích:
Vložit můj recept

Reklama

Tip na oběd

Více tipů

Dušené houby se šalotkou

(6 hlasů)

Pečený losos

(4 hlasů)
Prostreno.cz

Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit přes Bety.cz Registrovat