Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Příčiny únavy, za které nemůže nedostatek spánku

10. 6. 2019 | Zdraví a diety

Je sotva poledne a vy nedokážete udržet pozornost? Máte pocit, že vám všechno přerůstá přes hlavu a nejradši byste to v práci zabalili? Pokud se cítíte unaveně, tělo vám dává najevo, že je čas si odpočinout. Ale z jakého důvodu? Za nedostatek energie mohou tyhle nepříjemnosti!

Každý člověk ve svém životě pociťuje únavu. Je to přirozené. Nicméně nadměrná slabost může být příznakem mnoha onemocnění, někdy i skutečně vážných! Nemoci však s sebou obvykle přinášejí celou řadu rozličných symptomů, proto je třeba si změny ve svém zdravotním stavu důkladně všímat a v případě potřeby je konzultovat s lékařem. Důvodů, proč vám spánek chybí, je totiž několik.

Spánková apnoe

Nadměrné vyčerpání sice nemusí být způsobeno nedostatkem spánku, ale může s ním úzce souviset. Původcem unavenosti je často takzvaná spánková apnoe. Jde o onemocnění, které je charakteristické opakovanými krátkými přestávkami v dýchání během nočního odpočinku. Tato porucha výrazně snižuje kvalitu spánku. Postižení jedinci jsou tak přes den často nevyspalí. Kromě toho bývá tato choroba doprovázena i dalšími příznaky, a to například chrápáním či změnou nálad.

Chronický únavový syndrom

Dalším možným předpokladem celkové slabosti je i chronický únavový syndrom. Příčina této poruchy není zcela známá, ale předpokládá se, že roli v jejím rozvoji hraje oslabení imunitního systému. Jmenovaný syndrom způsobuje vyčerpanost bez zjevného důvodu, která je přítomna i bez fyzické aktivity, avšak po námaze se rapidně zhoršuje. Přidružit se mohou i bolesti hlavy či svalů.

Anémie

Únava je také jedním z projevů anémie neboli chudokrevnosti. Toto onemocnění je charakteristické snížením počtu červených krvinek. Dochází při něm k poklesu hladiny hemoglobinu, tedy červeného krevního barviva. Ten má na sebe vázat kyslík a následně ho po těle rozvádět. Při anémii tak nastávají poruchy přenosu kyslíku do tkání. Doprovodnými symptomy tohoto stavu je i bledost pokožky, bolesti hlavy, lámavost nehtů a vlasů a nechuť k jídlu. Chudokrevnost spolehlivě odhalí krevní vyšetření.

Cukrovka

Na seznam chorob projevujících se pocitem nevyspání se řadí také cukrovku. Při tomto metabolickém onemocnění glukóza v těle nemocného člověka dostatečně neproniká do buněk, kde by se za normálních okolností měnila na energii. Hladina cukru v krvi je tak zvýšená. Typickým rysem je nadměrný pocit žízně, časté močení, acetonový zápach z úst či zvýšená chuť k jídlu.

Onemocnění štítné žlázy

Pokud vám dělá problém vstát z postele, může to souviset i s poruchou štítné žlázy. U postiženého štítná žláza neprodukuje dostatek důležitých hormonů, což má negativní vliv na celý organismus. Mezi další projevy této nemoci patří například vypadávání vlasů, přibírání na váze, zimomřivost, suchá pokožka a vysoký krevní tlak.

Příliš mnoho make-upu ucpává póry a prohlubuje vrásky

Tříbarevná rýže

Tříbarevná rýže

13 hlasů
35min 799 kJ 60 Kč

Nejčtenější články

Tip na večeři

Brokolice se sýrovou omáčkou

15 hlasů
35min 275kJ 65 Kč

Jednoduchý recept na přípravu brokolice se sýrovou omá...

Okurkový salát s oříšky

4 hlasy
20min 679kJ 70 Kč

Jemně pikantní asijský okurkový salát.