Prostreno.cz

Dobrá nálada v chladných měsících je základ zdraví

Špatné, sychravé počasí, málo slunce a nekončící stres našemu tělu a hlavně psychice příliš nepřidávají. I čekání na jaro a slunce však můžete zvládnout v pohodě a s dobrou náladou. Naše životospráva má velký vliv na naši psychiku. Jak přežít chladné období a udržet si úsměv na rtech?

Začátek nového roku nás po chvílích zaslouženého odpočinku vrhá zpět do víru každodenních starostí. Krátké dny, špatné, chladné počasí a stres představují náročné období zejména pro naši psychiku. Vysokých nároků a dlouhých pracovních směn se jen tak nezbavíme a do další dovolené zbývá ještě několik měsíců. I to se však dá zvládnout s klidem a dobrou náladou. Pracovat na jejím zlepšení můžete již dnes.

Relaxace

Dopřejte si chvíli odpočinku a času sami pro sebe. Navštivte saunu, zajděte si na masáž, přečtěte knihu nebo vyrazte na výlet. Z aktivní relaxace budete mít nejen hned dobrou náladu, ale také nezapomenutelné zážitky. Pokud si nemůžete najít čas, vyhraďte si sami pro sebe rovnou celý den. Nejen naše tělo, ale i mysl potřebuje dostatečnou regeneraci.

Kvalitní spánek

Dostatek kvalitního spánku by měl patřit k vašim každodenním prioritám. Spěte alespoň 6 hodin denně, ať si odpočine jak vaše tělo, tak i mysl. Pokud to je možné, vstávejte a choďte spát každý den v podobný čas. Vaše tělo si pak na váš režim zvykne a bude se vám i lépe vstávat. Je to právě nedostatek spánku, který má zpravidla na svědomí podrážděnost, nervozitu a celkovou únavu.

Pohyb

Zejména pokud máte sedavé zaměstnání, dopřejte svému tělu dostatek pohybu. Zkuste jít z práce pěšky a užijte si svižnou procházku, víkend u televize vyměňte za návštěvu přírody nebo si rovnou běžte s přáteli či sami zasportovat. Zkuste si stanovit cíl, kterého chcete dosáhnout. Ať už budete cvičit 20 minut denně či ujdete 10 000 kroků každý den, budete nejen více fit, ale díky endorfinům budete také mnohem šťastnější.

Pravidelný pitný režim

Na pitný režim nezapomínejte ani v zimě. Naše tělo se skládá převážně z vody a její dostatečný příjem má zásadní vliv na fungování celého organismu. Díky dostatku čisté vody budete lépe bojovat i s únavou. Vynechejte alespoň na chvíli slazené limonády a další nápoje, které vaše tělo jen zbytečně zatěžují a přeslazují. Dopřejte si dva litry čisté vody denně, pijte ji pravidelně v průběhu celého dne.

Kvalitní a pestrá strava

Správná výživa má obrovský vliv na fungování našeho těla nejen po fyzické stránce, ale ovlivňuje i psychiku. Dostatek vitaminů a minerálů vás nejen ubrání před nemocemi, ale po dobré stravě se také budete cítit lépe. Sáhněte po sezonním a lokálním ovoci a zelenině, vařte si doma a nezapomínejte na kvalitní polévky, které vás zahřejí. Soustřeďte se zejména na vitaminy C a D, jež vám pomohou bojovat s úzkostmi a také posílí váš imunitní systém. Pro psychickou pohodu navíc můžete vyzkoušet aminokyselinu L-tryptofan. Nejen, že vám pomůže s usínáním, ale také odbourá agresivní a podrážděnou náladu. L-tryptofan je zodpovědný za tvorbu melaninu, který se dále mění na serotonin, jehož hladina má vliv na naši náladu. L-tryptofan najdete v některých potravinách, případně můžete sáhnout po přírodních doplňcích stravy, které vám s jeho doplněním pomohou.

Celkem 0 komentářů

Vložit můj recept

Reklama

Prostreno.cz

Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit přes Bety.cz Registrovat