Prostreno.cz

Umělá sladidla jsou cestou do spárů obezity

Lidé toužící po štíhlých křivkách si umělá sladidla spojují s hubnutím, odborníci zase s nadváhou. Na čí stranu se přiklonit?

Pijete nízkokalorické nápoje s pocitem, že jde o mnohem zdravější alternativu ochucených sycených limonád? Dost možná je to celé přesně naopak. Vítejte v realitě, kde slovo dietní nemá takový význam, jaký bychom očekávali.

Pravda je někdy tuze krutá

Otázka, proč nekalorické občerstvení s obsahem umělých sladidel hubnutí paradoxně nepomáhá, visí ve vzduchu už delší dobu. Světlo do celé situace mohou vnést nejnovější poznatky týmu izraelských expertů z Weizmannova institutu věd. Závěry jejich studie, které byly uveřejněny v magazínu Nature, naznačují, že tyto nápoje skutečně přispívají k rozvoji obezity a diabetu 2. typu. Proč to tak je, a kde se stala chyba?

Efekt mimo plán

Díky rozsáhlému výzkumu, který byl proveden na myších, experti zjistili, že umělá sladidla typu aspartam, sukralosa a sacharin mají naprosto devastující vliv na příznivé mikroby, jež vytváření harmonii v našich střevech. Tyto střevní bakterie na přítomnost umělých sladicích náhražek reagují po svém – na projev nevole produkují chemikálie, které vyvolávají zánětlivé reakce, čímž podporují vznik nadváhy i cukrovky. K výraznému zvýšení rizika prý dochází již po jednom týdnu konzumace, zní z úst izraelských vědců. Ovšem pozor, nejde o jediné hrozby. Čemu dalšímu takový light tonik nebo soda zvesela nahrává?

Deprese na dně sklenky

S nepříjemně překvapujícím zjištěním přicházejí i američtí odborníci z Purdue University. Ti se na základě vlastní studie zase domnívají, že nápoje ochucené umělými sladidly mohou úzce souviset s depresemi a dalšími duševními poruchami. Údajně je to tím, že způsobují nerovnováhu antioxidantů a nahrávají oxidačnímu stresu, což ohrožuje mozkové funkce. Aby toho nebylo málo, rovněž se zmiňuje i jejich spoluúčast při rozvoji astmatu, migrény, reprodukčních poruch nebo osteoporózy. Ještě pořád vás na ně nepřešla chuť?

Vložit můj recept

Reklama

Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit přes Bety.cz Registrovat