Prostreno.cz

Stravovací návyky rodičů jsou zdrojem návyků dětí

Děti rodiče napodobují téměř v každém směru. Jídlo a návyky s ním spojené nejsou výjimkou. Jak se tedy stravovat, aby si váš potomek dokázal vychutnat zdravý a vyvážený jídelníček bez výčitek svědomí?

Diety už v dětském věku

Současná doba s sebou nese velké množství dietních trendů, přičemž výrazně narůstá tlak na vzhled mladého člověka. Výsledkem je, že dospívající mají dnes nižší sebevědomí než kdykoli předtím. Jedním z důkazů je rostoucí počet mladých lidí s poruchami příjmu potravy. Alarmující je taktéž fakt, že první zkušenosti s dietami děti získávají už v osmi letech. Průzkum značky Dove tato zjištění jen potvrzuje. Podle něho je až sedm z deseti děvčat ve věku 10–13 let nespokojených s vlastní postavou a omezují konzumaci jídla. „Není tajemství, že stravovací návyky dětí nejvíce ovlivňují rodiče. Je proto možné, že když se rodič rozhodne pro přísnou a nárazovou dietu, dítě se přidá. Reálná je však i varianta, že se rozhodne vzdorovat a porušovat pravidla, které jste si doma zavedli,“ uvádí psycholožka a garantka Projektu sebedůvěry Dove, Mgr. Mária Šimčáková-Tothová. Zároveň dodává, že černo-bílý přístup k zdravé výživě není správný a rodiče by v případě svých potomků neměli podporovat žádné stravovací extrémy. 

Máma „dietářka“

Společné diety matek a dospívajících dcer nejsou ničím neobvyklým. Tato „nevinná zábava“ ale může vážně ovlivnit vztah dcery k vlastnímu tělu. „Stravovací návyky matek jsou často zdrojem návyků a přesvědčení jejich dcer. Při budování kulturních hodnot týkajících se hmotnosti a tvaru těla, hrají právě matky ústřední roli. Jejich dietní návyky jsou často spojené se stravovacími problémy dcer. Znamená to, že matky dietářky mohou způsobit, že se jejich dcery začnou víc trápit svým vzhledem,“ vysvětluje Mgr. Lucia Jurová, psycholožka centra Anabelle, které pomáhá lidem s poruchou příjmu potravy a dlouhodobě upozorňuje na škodlivost diet. Stejného názoru je i psychoterapeutka Susie Orbach. Ta tvrdí, že striktní rozdělení jídel na „dobré“ a „špatné“ určuje vztah k jídlu a může podpořit vznik poruchy přijmu potravy. 

Takhle ne

Ve snaze naučit dítě zdravému a vyváženému stravování se rodiče nevědomky dopouštějí mnohých chyb. Omezování chutných a většinou energeticky vydatných jídel je často jednou z nich. Zákaz určitého typu jídla, zvyšuje touhu po něm a může dítě přivést k jedení či dokonce přejídání i tehdy, kdy hlad nepociťuje. Jako vhodnější se naopak jeví mírné omezování. Rodiče by se měli vyvarovat odměňování dětí jídlem, přičemž to platí především pro sladkosti. „Použití jídla jako odměny za dobré chování zvyšuje u malých dětí preferenci těchto potravin. Stejně kontraproduktivní je, když rodiče odměňují děti za konzumaci zdravého jídla,“ vysvětluje Mgr. Lucia Jurová. Jednou z častých chyb, které se rodiče dopouští je jedení u televize, pohádky nebo s mobilem v ruce. Dítě se tak nenaučí stolovat a jídlo si vychutnat. Naopak je po dobu jídla rušené, což může vést k tomu, že přestane vnímat signály svého těla. Potvrzuje to i výzkum norské univerzity v Adger, který ukázal, že děti, které sledují v čase jídla televizi, mají ve zvýšené míře tendenci trpět nadváhou či obezitou.

Celkem 0 komentářů

Vložit můj recept

Reklama

Prostreno.cz

Pro účast v testování se registrujte nebo přihlaste.

Přihlásit se přes Bety Registrovat