Prostreno.cz

Nárůst váhy v menopauze nezpůsobují jen hormony

Období přechodu se pro mnoho žen nese v duchu přibírání na váze. Proměna tělesných proporcí, zvlášť v době, kdy se potýkají se střídáním nálad, únavou, podrážděností a dalšími projevy fluktuujících hormonů, ženám rozhodně na sebevědomí nepřidá. Vedle negativního vlivu na psychiku pak rostoucí váha rovněž zvyšuje riziko kardiovaskulárních onemocnění. Hrozí i další zdravotní komplikace, jako jsou vysoký krevní tlak, vysoký cholesterol či cukrovka. Co růst váhy v době premenopauzy a menopauzy způsobuje a jak proti přibírání bojovat?

Ženský přechod bývá často nazýván menopauzou. Toto slovo však konkrétně označuje poslední menstruaci ženy, respektive okamžik, kdy od poslední menstruace ženy uběhlo 12 měsíců, a ona tak dokončila plodné období svého života. Průměrně nastává v 51. roce života. Menopauze předchází období premenopauzy, doslova „před menopauzou“, jež může trvat 4 roky až dlouhých 11 let. Během premenopauzy ženy obvykle zažívají nejvýraznější symptomy přechodu od návalů horka přes střídání nálad a únavu až po deprese a úzkost. V tomto období také velmi často zaznamenají rychlý nárůst váhy. „Příčiny jsou většinou hormonální povahy. Na začátku premenopauzy vaječníky často produkují extrémně vysoké množství estrogenu, a to kvůli narušené komunikaci mezi vaječníky, hypothalamem a hypofýzou. Estrogen přitom bývá spojován s nabíráním na váze a vytvářením tukových zásob v plodných letech, tudíž může být příčinou i prudkého nárůstu váhy v premenopauze. Jak se poté s blížící se menopauzou produkce estrogenu rapidně snižuje, dochází k redistribuci tělesného tuku z hýždí a stehen do břicha, kde se tvoří nebezpečný viscerální tuk,“ vysvětluje renomovaný gynekolog Pavel Turčan.

Ztráta svalové hmoty významně zpomalí metabolismus

Odhaduje se, že během premenopauzy ženy průměrně přiberou 1 až 2 kilogramy. Ty, které však již předtím trápila nadváha či obezita, často pocítí výraznější nárůst. Kromě přímého vlivu hormonů na ženský organismus může být příčinou přibírání v přechodu i zvýšený apetit, mnohdy vyvolaný právě rozbouřenými hormony. Podle komparativní studie výzkumníků z University of Michigan z roku 2008 se u žen v premenopauze ve zvýšené míře vyskytl „hladový hormon“ ghrelin stimulující chuť k jídlu. Podle jiných studií pak mohou nízké hladiny estrogenu narušit funkci leptinu a neuropeptidu Y, tedy hormonů kontrolujících pocit sytosti a regulujících apetit.

Výkyvy v hladinách hormonů přesto současní odborníci nepovažují za dominantní příčinu přibývání na váze u žen v přechodu. Hlavní příčinu vidí spíše v poklesu svalové hmoty, což výrazně zpomaluje metabolismus. Úbytek svalů je běžným projevem stárnutí mužů a žen, ovšem velmi často jej navíc zrychlí klesající fyzická aktivita. Proto je důležité zůstat i s přibývajícím věkem fyzicky aktivní. Nejvhodnějšími aktivitami jsou v tomto věku aerobní aktivity, jako je třeba běh, jízda na kole, plavání, ale třeba i pilates nebo tanec. Aerobní cvičení obecně spaluje mnohem více kalorií než cvičení silové a je nejlepší i pro redukci nebezpečného břišního tuku.

Je potřeba snížit přísun kalorií a upravit jídelníček

V boji proti přibírání v přechodu je vedle cvičení nejsilnějším spojencem samozřejmě také jídelníček. „Žena po padesátce by obecně měla snížit svůj denní energetický příjem asi o dvě stě kalorií. Důležité je nepodlehnout tendenci řešit jídlem například stres či psychické symptomy přechodu a dbát na pestrou, vyváženou stravu,“ radí gynekolog s tím, že jídelníček žen v premenopauze, menopauze i postmenopauze by měl obsahovat hlavně nenasycené tuky z rostlinných olejů, ořechů a semínek, více ovoce, zeleniny, celozrnných obilovin i luštěnin. Podstatný je také dostatečný příjem vlákniny, omezení nasycených tuků a jednoduchých cukrů. Dobré je pomoci si i kvalitními doplňky stravy. Do úpravy životosprávy je pak samozřejmě potřeba zařadit i dostatek odpočinku a kvalitního spánku.


Sledujte nás na sociálních sítích:
Vložit můj recept

Reklama

Tip na oběd

Více tipů

Losos na zázvoru

(3 hlasů)

Snickers lívance

(6 hlasů)

Pečené batáty

(5 hlasů)
Prostreno.cz

Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit přes Bety.cz Registrovat