Prostreno.cz

Hydrataci pleti nepodceňujte ani v zimě

Hydratace je nejdůležitějším krokem v péči o pleť a základním ošetřením pro zpomalení viditelných známek stárnutí pleti. Jen pleť, která je vodou dobře zásobená, může nejlépe vykonávat svou ochrannou bariérovou funkci.

Vodu dopřejte své pleti v každém věku

V letním i v zimním období je třeba věnovat hydrataci pleti zvýšenou pozornost. V létě jí škodí prakticky vše, co s létem souvisí – nadměrné slunění, chlorovaná voda bazénů, vyšší potivost, klimatizace a samozřejmě nedostatečný příjem tekutin, především vody. Dehydratace se projeví napjatou a dráždivou pokožkou s tvorbou drobných šupinek až vrásek. Podobně působí nepříznivé vlivy i v zimě. Vlivem tepla i chladu dochází k poruše kožní bariéry a tím ztrátám vody. Kožní buňky tak snadněji vysychají a rychleji odumírají.  V zimě navíc nemáme pocit žízně, proto přísun tekutin není většinou dostatečný.

Význam hydratace pokožky vzrůstá zároveň s věkem. Pokožka ztrácí schopnost obnovovat kožní bariéru, což spočívá ve snížené produkci lipidů (její tukové složky) a tím snadnějším ztrátám vody. Vzhledem k úbytku vody v těle přichází pokožka o svou pružnost a schopnost regenerace,“ vysvětluje kožní lékařka MUDr. Zimolová. a doplňuje: „Čím dříve se proto začneme o pleť správně starat, tím více oddálíme známky stárnutí pleti.“

Proč je hydratace důležitá?

Hydratace (tzn. dostatek vody) je nutná pro činnost celého organismu. Každá buňka lidského těla obsahuje alespoň malé procento vody. Voda hraje velmi důležitou roli ve velkém množství tělesných procesů. Právě voda zajišťuje, aby se veškeré živiny dostaly tam, kam mají. Díky ní tak tělo dostává veškerou energii, aby správně fungovalo.

Stav hydratace naší kůže ovlivňuje i genetika a pohlaví.  „Sklon k suché kůži můžeme zdědit např. ve formě onemocnění jako je atopický ekzém či lupénka.  Jiný sklon k dehydrataci pak mají ženy a muži.  Souvisí to s množstvím hormonů, především estrogenů a testosteronu.  U žen v pozdějším věku, kdy začíná ubývat estrogenu, dochází k ukládání tuku. Tuková tkáň je oproti svalové hmotě na vodu chudší, a proto se snižuje i celkový obsah vody v těle,“ konstatuje MUDr. Zimolová.

Pojem „hydratace“ v péči o pleť zahrnuje několik kroků. Počínaje dodržováním pitného režimu, přes pravidelné čištění pleti až po ošetření vhodným sérem a krémem. Je důležité vybírat přípravky pečlivě, abychom zajistili případné ošetření porušené kožní bariéry, zabránili tak ztrátám vody a tím dosáhli zlepšení hydratace. Pleť můžeme ale také pravidelně hýčkat speciálními ošetřeními jako je chemický peeling, pleťová maska, aplikací kyseliny hyaluronové nebo sér obsahujících jak kyselinu hyaluronovou, tak celou řadu vitaminů a enzymů. Právě kyselina hyaluronová dokáže na sebe navázat velké množství vody, a dokáže tak funkci kožní bariéry podpořit. Díky ní se pleť vypne a rozjasní.

Kůži poškozuje UV záření, suchý vzduch i chlad

Kůže obličeje a krku spolu s dekoltem a hřbety rukou jsou oblasti, které jsou nejméně chráněné od zevních vlivů. Vlivem UV záření dochází v kůži k vzniku volných radikálů. Za normálních okolností si s nimi ochranné mechanismy kůže poradí, pokud je však kůže vystavena nepříznivým vlivům dlouhodobě, ochranné mechanismy již nestačí a kůže podléhá změnám v podobě předčasného stárnutí. Kůže ztrácí pevnost, pružnost, je méně napjatá, hydratovaná a v důsledku zvýšené produkce melaninu může dojít ke vzniku hyperpigmentací v podobě tzv. stařeckých skvrn. Horší variantou je pak vznik maligního onemocnění kůže. K poškození kůže však může vést rovněž dlouhodobé působení chladu nebo naopak tepla, působení suchého vzduchu nebo vlhkosti.  Pokud kůže přichází do kontaktu s agresivními chemickými přípravky, dochází k narušení jejího přirozeně mírně kyselého pH a k poškození buněčných struktur a opět poruše bariérové funkce kůže. Kůže se stává přesušenou, citlivou, může být více náchylná k infekčním onemocněním.   

Co jste o kůži možná nevěděli?

Kůže tvoří asi 1/10 tělesné hmotnosti.  Je to největší orgán lidského těla. Skládá se ze 3 vrstev. Vnější epidermis (pokožka), následně dermis (škára) a pod ní hypodermis (podkoží).  Součástí kůže jsou pak kožní adnexa, což jsou vlasy, chlupy, nehty, ekrinní (potní) a apokrinní (pachové) žlázy a nervová zakončení.

Celkem 0 komentářů


Sledujte nás na sociálních sítích:
Vložit můj recept

Reklama

Tip na večeři

Více tipů

Ryba na másle se zeleninou

(3 hlasů)

Kapr s petrželovou omáčkou

(3 hlasů)

Rybí polévka s rýží

(2 hlasů)

Reklama


Prostreno.cz

Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit přes Bety.cz Registrovat