Prostreno.cz

Nejlepší potraviny proti nedostatku vápníku

Vápník je životně důležitá látka, která posiluje naše kosti a zuby. Kromě toho hraje důležitou roli při srážení krve a přispívá ke správné funkci buněk. Bohužel si ho tělo nedokáže vyrobit samo, takže ho musíme přijímat v potravinách. A které jsou pro to nejlepší?

Tělo potřebuje za normálních okolností asi 1000 mg vápníku denně. U dětí a dospívajících je toto množství s ohledem na probíhající růst ještě o kousek vyšší. Pokud se stravujete vyváženě a nevykazujete žádné příznaky nedostatku vápníku, žádné speciální doplňky nepotřebujete. Následující potraviny mají vápníku obzvlášť velké množství.

Sýry

Asi žádná jiná potravina neobsahuje tolik vápníku jako právě sýry. Pouhými 100 g můžete pokrýt celou denní dávku. Abyste posílili svoje kosti a zuby, stačí když si denně dáte dva plátky sýra na celozrnný chléb.

Mléko a kefíry

Také mléko je důležitý zdroj vápníku. Sklenice mléka (asi 200 ml) dodá tělu asi 250 mg vápníku. Jestli netučné nebo plnotučné v tom nehraje žádnou roli. I kefíry nebo podmáslí jsou vynikající zdroje vápníku – sklenice dodá asi 240 mg.

Jogurt

Kdo začíná den kelímkem jogurtu, přispívá tělu vápníkem. Naproti tomu tvaroh patří k těm potravinám, které mají z mléčných výrobků vápníku nejméně.

Ořechy

Také ořechy představují cenný zdroj vápníku. Především lískové a para ořechy obsahují této minerální látky mnoho. Kromě toho jsou para ořechy velmi zdravé, protože obsahují velké množství zinku a hořčíku.

Brokolice

I zelenina může dodat vápník do těla. Ve 100 gramech brokolice se ukrývá okolo 87 mg vápníku. Ale brokolice toho může nabídnout víc – má také hodně vitaminu C pro náš imunitní systém a chlorofyl pro krásnou pleť. K dalším významným zdrojům vápníku mezi zeleninou patří zelí, špenát a rukola.

Zdroj: myself


Sledujte nás na sociálních sítích:
Vložit můj recept

Reklama

Tip na večeři

Více tipů

Kachní stehna se špenátem

(4 hlasů)

Dušené hovězí maso

(4 hlasů)
Prostreno.cz

Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit přes Bety.cz Registrovat