Prostreno.cz

Sladkosti náladu nezlepšují, způsobují spíše depresi

Léčíte špatnou náladu sladkým? A nevšimli jste si náhodou toho, že se místo optimismu často dostaví naopak ještě větší pesimismus? Cukr podporuje zánět a ten zase deprese.

Deprese je skutečná nemoc. Postihuje duši, přičemž se projevuje snížením až úplným vymizením schopnosti prožívat potěšení, pokleslými náladami nebo chronickým patologickým smutkem (1). Nebudete věřit, jak snadno se do ní můžete projíst.

Co na jazyku, to v hlavě

Na souvislost mezi konzumací ultra-zpracovaných potravin a depresí se poukazuje už nějakou dobu. Ti, kteří se jimi stravují pravidelně, prý vykazují zvýšené riziko o 50 procent (2). Jde především o sladkosti, ale v nemilosti se ocitají také instantní polévky, mražené pizzy, párky v rohlíku, hotová balená jídla i šumivé nápoje. To, co tyto nepřátele psychické pohody odlišuje, je obsah cukru a umělých sladidel. Pokud ke všemu tvoří 20 procent celodenního kalorického přijmu, dochází také ke kognitivnímu poklesu, varují lékaři (3). Proč vás ale ten lákavě vypadající čokoládový koblížek nebo sušenka s oříškovou polevou rozesmutní?

I zánět rád sladké!

Příjem cukru či jeho náhražek, tedy ve větším množství, zvyšuje hladiny zánětlivých mediátorů a prozánětlivých cytokinů v různých tkáních. Čím větší je jejich úroveň, tím je deprese i rezistence na léčbu pravděpodobnější (4). „Je třeba zdůraznit i možnost reverzní kauzality, tedy stavu, při němž ranné příznaky deprese vedou k ještě větší konzumaci ultra-zpracovaných potravin s vidinou alespoň dočasné úlevy,“ připomíná americký specialista preventivní medicíny David Katz (5). Tato dlouhotrvající duševní porucha tedy stravovací návyky ovlivňuje dvěma způsoby a může představovat začarovaný kruh. Podle lékaře Davida Katze je tedy moudré opět připomenout důležitost vyvážené stravy plné plnohodnotných potravin, která vás do bludného kruhu deprese nedostane.

Zdroje: (1) www.cs.wikipedia.org/wiki/Deprese, (2) www.health.harvard.edu/mind-and-mood/ultraprocessed-foods-may-raise-depression-risks#:, (3) www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9857155/#:~:text, (4) www.bmcpsychiatry.biomedcentral.com/articles/10.1186/s12888-024-05531-7, (5) www.houseofwellness.com.au/health/nutrition/ultra-processed-foods-mood

Celkem 0 komentářů


Sledujte nás na sociálních sítích:
Vložit můj recept

Reklama

Prostreno.cz

Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit přes Bety.cz Registrovat