O indexu tělesné hmotnosti slyšel asi každý a řada lidí si ho pravidelně počítá. Jenže ouha, prý je nespolehlivý a poskytuje nepřesné informace.
Pohled do zrcadla a těsnost oblečení nejsou jedinými způsoby, jak posoudit svou váhu. Existuje přece index tělesné hmotnosti, který je letitým standardním měřítkem. Spočítat se dá velmi jednoduše, stačí hmotnost v kilogramech vydělit druhou mocninou výšky v metrech. Kdo si v matematice příliš nevěří, ten může využít on-line BMI kalkulačku, co výpočet provede raz dva. Tato metoda hodnocení byla vynalezena belgickým matematikem Adolphem Queteletem už v 19. století, ovšem podle dnešních odborníků není příliš spolehlivá.
Někde se stala chyba
Za standardní BMI se považuje výsledek mezi 18,5 a 25. Nižší hodnota znamená podváhu či podvýživu, nad 25 už jde o nadměrnou tělesnou hmotnost a při překročení hranice 30 o některý stupeň obezity. Nedávná studie (1) publikovaná v časopise The Lancet Diabetes & Endocrinology však zdůrazňuje, že tento index nebere v úvahu zásadní faktory, proto je velmi zavádějící a neměli bychom mu věřit. Podle jejích autorů existují jiné ukazatele, které mohou přesněji definovat, zda je člověk v medicínském smyslu slova skutečně obézní.
Kde je tuk?
Prý nezáleží jen na tom, kolik tuku máme, ale i kde přesně se nachází. Viscerální tuk uložený v oblasti pasu a kolem vnitřních orgánů představuje větší zdravotní riziko než ten nashromážděný na stehnech a hýždích. Vědci proto považují měření obvodu pasu nebo poměru pasu k výšce za výrazně spolehlivější indikátor celkového zdraví. Dle jejich přesvědčení je nutné zhodnotit i funkce jednotlivých orgánů a obecnou fyzickou kondici jedince. Někteří jednotlivci i navzdory vysokému BMI fungují normálně bez jakýchkoli zdravotních komplikací, proto je klíčové sledovat, zda má člověk potíže s běžnými činnostmi, jako je chůze, oblékání nebo dýchání.
Znovu a lépe
„Zda se při diagnostice nadváhy a obezity spoléhat na BMI, je otázka. Tento index může podceňovat i nadhodnocovat množství tuku uloženého v těle a poskytovat nedostatečné informace o zdraví na individuální úrovni, což podkopává správný přístup ke zdravotní péči a politice,“ domnívá se americký endokrinolog a jeden z hlavních autorů zmíněné studie Robert H. Eckel (2). Tento názor je velkým krokem kupředu a slibuje v hodnocení tělesné hmotnosti radikální změny.
Zdroje: (1) www.thelancet.com/commissions/clinical-obesity, (2) www.nypost.com/2025/01/14/health/experts-pinpoint-3-signs-you-may-be-obese-regardless-of-bmi/
Sledujte nás na sociálních sítích: