Prostreno.cz

Jak přelstít kalorie, když vyrazíte na hory

Chystáte se na zimní dovolenou na horách, těšíte se, až z vás spadne stres z předvánočního shonu, ale přesto ve vás hlodá červíček pochybností? Poslední měsíce jste zapracovala na svém jídelníčku, podařilo se vám zhubnout, nyní vás ale čekají nebezpečné nástrahy v podobě horských bufetů, v nichž se k jídlu servírují hranolky na přepáleném tuku a na zahřátí bombardino. Nemějte obavy, vše zvládnete, pokud se vyvarujete kalorických bomb a drobné prohřešky vykompenzujete aktivitami na sněhu.

Vydatná snídaně, žádný smažák

Chystáte-li se strávit den na lyžích, nebojte se nastartovat ho vydatnou snídaní. „Dopřejte si celozrnné pečivo, ovesné vločky i zakysané mléčné výrobky, což jsou potraviny s vysokým obsahem komplexních sacharidů. Kvalitní bílkoviny zase získáte z tvarohu, šunky či vajíček. Doplnit můžete rovněž ovoce, které si případně můžete vzít s sebou na svah,“ říká odbornice na výživu Gabriela Knosová. Pokud vstáváte později, nasytíte se na celé dopoledne a obejdete se bez svačiny.

Za žádných okolností nevynechávejte oběd. Bufety u sjezdovek většinou nenabízejí ideální nízkokalorické menu, přesto se dá většinou vybrat energeticky méně vydatná varianta, než jsou hamburgery, smažená jídla, hranolky a ohřáté uzeniny. „Nejmenším zlem bývají polévky. Hovězí nebo kuřecí vývar má většinou do 500 kilojoulů, zelňačka s klobásou až 1300 kilojoulů,“ upozorňuje Knosová. „Snížit energetickou hodnotu pokrmu můžete i tím, že si například gyros dáte bez majonézy a nikoli v bílé pšeničné housce, ale třeba v tortille,“ dodává Knosová. Stravovat se podobným způsobem každý den znamená samozřejmě kompromis, proto zvažte i variantu nachystat si občas jídlo s sebou. Dobrým a nenáročným tipem na přípravu je čerstvá celozrnná bageta s tuňákem, jejíž kalorická hodnota se bude pohybovat kolem 1500 kilojoulů. „S postupujícím dnem se snažte omezovat sacharidy, při večeři vsaďte na bílkoviny a zeleninu,“ doporučuje odbornice navýživu.

Na sjezdovce se vyvarujte i nebezpečných lákadel v podobě horkých alkoholických nápojů. „Bombardino s vaječným likérem a šlehačkou přebije svými 2000 kilojouly i jedno plnohodnotné denní jídlo. Vyhněte se rovněž veškerému tvrdému alkoholu, a když nebude zbytí, zvolte svařené víno bez cukru, které má v jednom deci zhruba 270 kilojoulů,“ navrhuje Knosová.

Spalujeme dostatečně?

Ač na horách trávíme dovolenou většinou aktivním způsobem, bylo by naivní si myslet, že všechny jídlem získané kalorie zničíme sportováním. „Lyžováním sice spálíme asi 2000 kilojoulů za hodinu, málokdy jsme však celou hodinu v intenzivním pohybu. Mnoho času strávíme ve frontě na vlek nebo na vleku samotném. Mnohem efektivnější jsou běžky, kdy ze sebe vydáme až 3000 kilojoulů,“ uvádí Knosová. Proto sjezdové lyžování doplňte třeba procházkou nebo sáňkováním s výdejem kolem tisícovky kilojoulů, pár stovek kilojoulů spálíte i při koulování, a ještě se dobře pobavíte.

Hlavně si užívejte

Důležité je udržet si denní energetický limit, který jste měli před Vánoci. Když sníte více nevhodných potravin, přidejte pohyb, případně uberte u svačiny či večeře,“ radí Knosová. V žádném případě se však nestresujte a drobné prohřešky si nevyčítejte. Cílem vaší dovolené je relax, regenerace a pobyt na zdravém vzduchu. „O dovolených je cílem si váhu udržet, ne hubnout,“ uzavírá Knosová.

Celkem 0 komentářů

Vložit můj recept

Reklama

Prostreno.cz

Pro účast v testování se registrujte nebo přihlaste.

Přihlásit se přes Bety Registrovat