Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Co byste měli jíst, když máte vysoký cholesterol

06.12.2018 | Zdraví a diety

S blížícími se Vánocemi sháníte štědrovečerního kapra? Být vámi, porozhlédneme se ještě po lososu a makrele, což jsou potraviny přispívající ke snížení škodlivého cholesterolu. Kromě nich si na nákupní seznam připište také česnek a fazole!

Z nepříliš lichotivých lékařských statistik jednoznačně vyplývá, že s vysokým cholesterolem se potýká přibližně 50 % našinců. A to je bez nadsázky naprosto havarijní stav! Vždyť to znamená, že nad polovinou tuzemské populace visí pomyslný Damoklův meč v podobě vážných kardiovaskulárních chorob. Co je na tom úplně to nejhorší? Za toto riziko si podle lékařů mnozí mohou úplně sami! Jak to?

Když si jeden škodí a je mu to jedno

Ptáte se, proč jde moderní populace naproti ucpaným artériím, což může v krajním případě skončit i infarktem? Odborníci mají na věc jasný názor. Lidé prý konzumují naprosto nevhodná jídla, „nepěstují“ pravidelný pohyb a celkově až příliš posedávají. Není to náhodou i váš případ? Pokud ano, doporučujeme zahrnout do jídelníčku tyto potraviny. Co si určitě přinést z obchodu?

Ryby jako mokré dobrodiní

Tučné ryby, jako jsou například sardinky, makrela nebo losos, nabízí vysoký podíl protizánětlivých omega-3 mastných kyselin. A to jsou ti správní pomocníci v téhle situaci! Poznatky studie publikované v odborném magazínu American Journal of Clinical Nutrition informují o tom, že právě zmíněné kyseliny spolehlivě regulují škodlivý cholesterol, zatímco podporují hubnutí a zároveň zlepšují paměť. Ne nadarmo lékaři varují, že jejich dlouhodobý nedostatek je jednou z deseti nejčastějších příčin úmrtí. Jak se stavíte k téhle mořské stravě vy?

Fazole jsou sázkou na jistotu

A teď ruku na srdce, kdy jste si naposledy dopřáli fazole? Možná jste k nim skeptičtí kvůli možnosti nadýmání, nicméně často opomíjená luštěnina je další vynikající volbou, když jde o „usměrnění“ vysokého cholesterolu. Je to proto, že obsahuje skutečně vysoký podíl vlákniny, která napomáhá s jeho odstraňováním z organismu. Dejte tedy šanci tomuto opomíjenému přírodnímu pokladu, jež také poskytuje prevenci před rakovinou, zatímco udržuje v chodu močové cesty.

Ořechy, těch není nikdy dost

Již mnoho a mnoho nezávislých studií poukázalo na to, že ořechy přináší cenné zdravotní benefity. Mandle, arašídy, vlašské ořechy i jiné druhy platí za báječnou svačinku, neboť fungují jako „čistička“ tepen od nahromaděného plaku. Jejich konzumace rovněž tlumí alergie, astma, revmatoidní artritidu i psoriázu (neinfekční onemocnění postihující kůži i nehty). Tedy alespoň tak praví lékaři! Který druh si tedy do letošního cukroví rádi přidáte?

Co musíte udělat, pokud máte křečové žíly

Voňavý hráškový krém s krutony

Voňavý hráškový krém s krutony

36 hlasů
35min 547 kJ 52 Kč

Nejčtenější články

Tip na oběd

Kuřecí maso pečené se zeleninou

11 hlasů
60min 333kJ 85 Kč

kuřecí kousky se zeleninovou směsí

Grilovaná vepřová panenka

3 hlasy
40min 865kJ 190 Kč

Vepřová panenka s medovou hořčici, rychlé, jednoduché a d...