Prostreno.cz

Heřmánek

Složení nutričních hodnot

  • Bílkoviny:

    0 g
  • Sacharidy:

    10 g
    • Cukry:

      g
  • Tuky:

    0 g
  • Vláknina:

    0 g

Aktivita pro spálení:

83 kcal

10

minut jízdy na kole

7

minut běhu

24

minut uklízení

Heřmánek pravý (Matricaria chamomilla), po „domácku“ se mu také říká rumánek, kamilka. Pochází z rodu rostlin z čeledi hvězdnicovitých. Egypťané zasvětili heřmánek slunci a uctívali tuto rostlinu nade vše byliny pro jejich léčivé vlastnosti. Jako lidový lék ho lze považovat za evropský protějšek čínského ženšenu. Řekové ho zase používali proti horečkám a ženským nemocem. Je to velmi oblíbená léčivá bylina, kterou najdete téměř v každé domácnost a pokud ne, tak by určitě stálo za to stálo doplnit.  Odvar z květů heřmánku se používá na dobré spaní. Koupel z heřmánku je zase vhodná pro výplachy a obklady ke zmírnění zánětů. Bylinku lze použít také pro relaxační účely. Jedná se o stále zelenou vytrvalou bylinku. Existuje také další druh heřmánku – heřmánek římský, heřmánek terčovitý. Traduje se, že tato bylinka přináší úspěch a štěstí. Heřmánek pochází z mnoha zemí a pěstuje se v zemích jako je Německo, Egypt, Francie, Španělsko, Itálie, Maroko a části východní Evropy.

Heřmánek jako nedílná součást bylinkové zahrádky

Jedná se o jednoletou rostlinu. V závislosti na podmínkách kvete heřmánek mezi květnem a říjnem. Květy heřmánku připomínají sedmikrásky s bílými okvětními kroužky se žlutým středem. Bylinka dorůstá až do výšky 50cm. Listy a květy heřmánku jsou jedlé. Květy heřmánku připomínají chuť jablka. Jak květy, tak i listy heřmánku mohou být použity např. do salátů nebo z nich lze připravit čerstvý heřmánkový bylinný čaj. Sušené listy dlouho udrží typickou vůni heřmánku. Používají se do vonných směsí a do bylinných polštářků. Aby heřmánek zachoval své léčivé účinky, měl by být sušený na tmavém místě. Heřmánek bude lépe růst, bude-li pěstován na plném slunci a v úrodné půdě. Pokud je půda méně úrodná, i tak přežije. Heřmánek není citlivý na pH půdy, preferuje neutrální rozmezí mezi 5,6 a 7,5. Heřmánek nevyžaduje velké množství vody. Nejlepší je nechat rostliny mezi zaléváním trochu vyschnout. Kdy je heřmánek v období květu, je lepší pravidelnější zálivka, která udrží rostliny v květu déle. V extrémně horkém podnebí ocení heřmánek trochu odpoledního stínu. Heřmánek, v závislosti na podmínkách, může růst kdekoli od 60 centimetrů do 1 metru. Výsadba heřmánku probíhá v září. Předpěstujte si heřmánek ze semen již doma v nádobách a pak přesaďte nové vzrostlé rostliny do záhonů.

Heřmánek léčí

V současné době je heřmánek vysoce oblíbenou a hojně využívanou léčivou rostlinu v lidové a tradiční medicíně. Je to vynikající pomocník při zánětech. Má protizánětlivé účinky a lze jej zařadit do přírodních antibiotik. Účinně pomáhá např. jako kloktadlo od bolesti zubů, jako obklad na kožní vyrážky, ekzémy, bolest, hlavy, ledvin, břicha a špatně se hojících ran, jako čaj při léčbě kašle, rýmy, nachlazení, chřipky, dezinfekce, jako inhalace při zánětu horních cest dýchacích.  Heřmánek je také součástí nejrůznější mastí, krémů. I doma lze připravit domácí heřmánkovou mast vyrobenou z vepřového sádla a heřmánkových květů. K přípravě čaje se používají květiny. Květy heřmánku sklízejte, když jsou úplně otevřené. Mohou být použity čerstvé nebo sušené a skladovány pro pozdější použití. Listy heřmánku i s květy mohou být společně použity v potpourri.

Sběr a sušení

Květy heřmánku se sbírají nejlépe v rozkvětu a suší se při teplotě max. 40°C. Určitě je nejlepší si pro sběr vybrat dny, kdy nebude pršet a bude celkem sucho. Při sběru heřmánkových květů dejte pozor, ať netrháte stonky a listy.  Neobracejte při sušení. Skladujte v suchu a ve tmě. Během sušení zmenší heřmánek svůj objem. Pokud jste se rozhodli pro sběr volně rostoucího heřmánku pravého dejte pozor na heřmánek římský (rmen římský), se kterým lze heřmánek pravý jednoduše zaměnit.

Reklama

Prostreno.cz
Zavřít Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit přes Bety.cz Registrovat
Zavřít

Přihlášení

Přihlaste se pomocí vašeho uživatelského jména (nicku) nebo e-mailu.
Ještě nemáte účet? Pokračujte na naši registraci.

Přihlašuji se...

nebo

Zavřít

Uvařeno. Gratulujeme!

Pro vložení obsahu je potřeba