Prostreno.cz

Kapary

Nutriční informace na 100 gramů:

bílkoviny2g
sacharidy4g
tuky1g

Složení nutričních hodnot

  • Bílkoviny:

    2g
  • Sacharidy:

    4g
    • Cukry:

      g
  • Tuky:

    1g
  • Vláknina:

    3g

Aktivita pro spálení: 22 kcal

2

minut jízdy na kole

2

minut běhu

6

minut uklízení

Název kapary je odvozen z latinského slova capra, což znamená „koza“, což odráží jeho silnou vůni. Je zřejmé, že kapary pochází z Blízkého východu nebo střední Asie, Arabové jej využívali pro léčebné účely. Kapary je zelený, sušený pupen neotevřeného květu keře kapary trnité. Při pěstování keřů se pupeny sbírají v nezralém stádiu a třídí se podle velikosti: nonpareils, capuchins, capotes, sekundy a thirds, nonpareils jsou nejcennější. V Itálii jsou kapary odstupňovány na stupnici od 7 do 16, což značí jejich velikost v milimetrech. Jejich pikantní chuť a vůně se hodí k celé řadě omáček, pizzy, rybího masa a salátů. Nezralé listy rostoucí na kaparovém keři mohou být dokonce konzumovány jako vařená zelenina. Kapary se využívají pro podporu trávení, prevenci průjmu a zvýšení chuti k jídlu. V Indii byly použity jako tradiční léčba proti nedostatku vitamínu C v organismu.  Do jídla jsou přidávány nejen pro jejich výraznou chuť ale i pro eliminaci plynatosti, zlepšení funkce jater nebo antirevmatické účinky. Rostoucí kapary byly také považovány za velmi účinné při léčbě arteriosklerózy, onemocnění ledvin, diuretik, anémie, artritidy a dny.

Ochucování pokrmů

Kapary byly nakládány jižními Evropany již více než 2000 let. Dnes se hojně konzumují ve středomořských regionech Sicílie, Apulie (v Itálii), Francii, Španělsku a Řecku. Sicilané přidávají kapary do rajčatových omáček a vín s cibulí, česnekem, zelenými olivami a čerstvým listovým kořením (jako je bazalka a oregano), zvěřina, pizzy, kuře, caponata (salát, který zahrnuje lilek a rajčata), tatarskou omáčkou a ryby. V Itálii konzumují kapary s masovými kuličkami, fazolkami a jinou vařenou zeleninou. Španělé je rozdrtí, zkombinují s mandlemi, česnekem a petrželkou, která se poté podává na smažených rybách. Tapenáda, slaná štiplavá pomazánka s kapary, černými olivami, česnekem, ančovičkami, černým pepřem, hořčicí a dalšími ingrediencemi, je populární předkrm ve francouzském Provence. Kapary se dobře hodí k rybám, olivám, kuřecímu masu, bazalce, hořčici, černému pepři, česneku, oreganu a estragonu. Protože teplo snadno ničí jeho vůni, kapary se přidávají do studených pokrmů z ryb, masa a zeleniny. Ve Spojených státech a severní Evropě se podává jako ozdoba studené ryby, pečeně a salátů jako pomazánka, přidává se k okurkám a pochutinám.

Pěstování a sklizeň

Kapary rostou ve Středomoří divoce a pěstují se ve Španělsku, Francii, Itálii, Řecku, Alžírsku, na Kypru a v Íránu. Existují některé divoké odrůdy, které se používají v severních oblastech jižní Asie. Pěstování keřů kapary rozmnožováním ze semen nebo z ořezků. Posbírejte rostoucí řízky se 6 až 10 pupeny mateřské rostliny v únoru, březnu nebo dubnu a zasaďte je do sypkého, drenážovaného substrátu se zdrojem tepla na dně. Čerstvá semena jsou velmi drobná a snadno klíčí. Sušená semena klíčí obtížněji a měla by být namočena jeden den v teplé vodě, pak zabalena do vlhkého ručníku, utěsněna ve sklenici a chlazena po dobu dvou až tří měsíců. Po ochlazení se semena nechají přes noc odpočinout a poté se vysadí do hloubky 1 cm v dobře vysušeném substrátu. Péče o rostliny kapary vyžaduje stabilní proud silného slunečního světla a suché klima. Pěstitelské odrůdy rostliny snášejí teploty od -8 ° C až po teploty vyšší než 41 ° C.

Uchovávání

Kapary se obvykle se uchovávají naložením do solného roztoku, octa nebo oleje. Kapary sami o sobě mají ostrou kvašenou hořkou chuť a její charakteristická chuť se pak víc rozvine, když se vloží do octa nebo solného roztoku. Nakládané kapary mají štiplavou, kyselou a štiplavou chuť s citrónovou příchutí.

 

 

Vložit můj recept

Reklama

Prostreno.cz

Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit přes Bety.cz Registrovat