Prostreno.cz

Kapary

Nutriční informace na 100 gramů:

bílkoviny2g
sacharidy4g
tuky1g

Složení nutričních hodnot

 • Bílkoviny:

  2g
 • Sacharidy:

  4g
  • Cukry:

   g
 • Tuky:

  1g
 • Vláknina:

  3g

Aktivita pro spálení: 22 kcal

2

minut jízdy na kole

2

minut běhu

6

minut uklízení

Název kapary je odvozen z latinského slova capra, což znamená „koza“, což odráží jeho silnou vůni. Je zřejmé, že kapary pochází z Blízkého východu nebo střední Asie, Arabové jej využívali pro léčebné účely. Kapary je zelený, sušený pupen neotevřeného květu keře kapary trnité. Při pěstování keřů se pupeny sbírají v nezralém stádiu a třídí se podle velikosti: nonpareils, capuchins, capotes, sekundy a thirds, nonpareils jsou nejcennější. V Itálii jsou kapary odstupňovány na stupnici od 7 do 16, což značí jejich velikost v milimetrech. Jejich pikantní chuť a vůně se hodí k celé řadě omáček, pizzy, rybího masa a salátů. Nezralé listy rostoucí na kaparovém keři mohou být dokonce konzumovány jako vařená zelenina. Kapary se využívají pro podporu trávení, prevenci průjmu a zvýšení chuti k jídlu. V Indii byly použity jako tradiční léčba proti nedostatku vitamínu C v organismu.  Do jídla jsou přidávány nejen pro jejich výraznou chuť ale i pro eliminaci plynatosti, zlepšení funkce jater nebo antirevmatické účinky. Rostoucí kapary byly také považovány za velmi účinné při léčbě arteriosklerózy, onemocnění ledvin, diuretik, anémie, artritidy a dny.

Ochucování pokrmů

Kapary byly nakládány jižními Evropany již více než 2000 let. Dnes se hojně konzumují ve středomořských regionech Sicílie, Apulie (v Itálii), Francii, Španělsku a Řecku. Sicilané přidávají kapary do rajčatových omáček a vín s cibulí, česnekem, zelenými olivami a čerstvým listovým kořením (jako je bazalka a oregano), zvěřina, pizzy, kuře, caponata (salát, který zahrnuje lilek a rajčata), tatarskou omáčkou a ryby. V Itálii konzumují kapary s masovými kuličkami, fazolkami a jinou vařenou zeleninou. Španělé je rozdrtí, zkombinují s mandlemi, česnekem a petrželkou, která se poté podává na smažených rybách. Tapenáda, slaná štiplavá pomazánka s kapary, černými olivami, česnekem, ančovičkami, černým pepřem, hořčicí a dalšími ingrediencemi, je populární předkrm ve francouzském Provence. Kapary se dobře hodí k rybám, olivám, kuřecímu masu, bazalce, hořčici, černému pepři, česneku, oreganu a estragonu. Protože teplo snadno ničí jeho vůni, kapary se přidávají do studených pokrmů z ryb, masa a zeleniny. Ve Spojených státech a severní Evropě se podává jako ozdoba studené ryby, pečeně a salátů jako pomazánka, přidává se k okurkám a pochutinám.

Pěstování a sklizeň

Kapary rostou ve Středomoří divoce a pěstují se ve Španělsku, Francii, Itálii, Řecku, Alžírsku, na Kypru a v Íránu. Existují některé divoké odrůdy, které se používají v severních oblastech jižní Asie. Pěstování keřů kapary rozmnožováním ze semen nebo z ořezků. Posbírejte rostoucí řízky se 6 až 10 pupeny mateřské rostliny v únoru, březnu nebo dubnu a zasaďte je do sypkého, drenážovaného substrátu se zdrojem tepla na dně. Čerstvá semena jsou velmi drobná a snadno klíčí. Sušená semena klíčí obtížněji a měla by být namočena jeden den v teplé vodě, pak zabalena do vlhkého ručníku, utěsněna ve sklenici a chlazena po dobu dvou až tří měsíců. Po ochlazení se semena nechají přes noc odpočinout a poté se vysadí do hloubky 1 cm v dobře vysušeném substrátu. Péče o rostliny kapary vyžaduje stabilní proud silného slunečního světla a suché klima. Pěstitelské odrůdy rostliny snášejí teploty od -8 ° C až po teploty vyšší než 41 ° C.

Uchovávání

Kapary se obvykle se uchovávají naložením do solného roztoku, octa nebo oleje. Kapary sami o sobě mají ostrou kvašenou hořkou chuť a její charakteristická chuť se pak víc rozvine, když se vloží do octa nebo solného roztoku. Nakládané kapary mají štiplavou, kyselou a štiplavou chuť s citrónovou příchutí.

 

 

Vložit můj recept

Reklama

Tip na snídani

Více tipů

Domácí granola

(2 hlasů)

Velké jablkové palačinky

(19 hlasů)

Omeleta plněná špenátem

(35 hlasů)
Prostreno.cz

Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit přes Bety.cz Registrovat