Prostreno.cz

Lněná semínka

Složení nutričních hodnot

  • Bílkoviny:

    18 g
  • Sacharidy:

    28 g
    • Cukry:

      1,00 g
  • Tuky:

    42 g
  • Vláknina:

    27 g

Aktivita pro spálení:

533 kcal

66

minut jízdy na kole

50

minut běhu

159

minut uklízení

Vědecký název pro lněné semínko Linum usitatissimum prozrazuje hodně o našem lidském vztahu k této zajímavé a užitečné rostlině. „Linum“, část tohoto názvu zní podobně jako prádlo, což je látka, která se vyrábí z lnu více než 3 000 let. „Usitatissimum“ část jeho názvu znamená „největší využití“ v latině a tato kvalita také předurčuje jeho vlastnosti. Existují důkazy, že pěstování lnu mohlo začít ještě před tisíci lety, během neolitické éry přibližně 10 000 př.nl. Od samého začátku byla hodnota lnu vysoká, protože lněná vlákna mohla být spřádána do plátna. Lněná semínka sloužila nejen jako zdroj potravy a ložního prádla, ale také pro vytváření plachet na plachetnicích nebo úvazech na brnění. Lisováním se získává lněný olej, ačkoli většina lněného oleje prodávaného u nás není potravinářské kvality a místo toho se používá pro povrchovou úpravu dřeva a jako konzervační látka. Lněný šrot, co je vedlejší produkt při výrobě lněného oleje z lněných semen, slouží jako krmivo pro hospodářská zvířata. Len se také někdy pěstuje jako okrasná rostlina v zahradách. Hnědý len a zlatý len (někdy také nazývaný žlutý len) jsou dvě základní odrůdy lnu a jsou si podobné svým nutričním složením. Oba mohou být vynikajícími zdroji omega-3 mastných kyselin (ve formě kyseliny alfa-linolenové) a velmi dobrými zdroji vlákniny. Stejně jako u všech potravin však při určování kvality sklizených lněných semen, včetně jejich složení živin, hrají klíčovou roli pěstební podmínky a další faktory. Barva lněných semínek se v surové formě pohybují od jantarové, žluté barvy až po hnědou až červenohnědou. Bílá nebo zelená lněná semena se obvykle sklízí před plnou zralostí a černá lněná semena se obvykle sklízejí dlouho po plné zralosti.

Jak používat

Musíte dávat pozor na to, zda konzumujete lněná semínka správně. Lněné semínko má tvrdší křupavý obal. Při konzumaci je nutno ho buď rozemlít nebo pořádně požvýkat, jinak by se výživné látky ze semínek do vašeho organizmu nevstřebali. Pro snazší stravitelnost doporučujeme mletí lněných semen v mlýnku na kávu nebo koření. Pokud přidáváte mleté ​​lněné semínko do vaření ve větším množství, doporučujeme tak učinit na konci vaření, abyste snížili dobu úpravy a zamezili tak příliš velkému zahušťování jídla. Nevařená lněná semínka mohou skvěle doplnit jogurt, ranní kaše, müsli nebo granolu. Přidejte je do receptů na palačinky, domácí cereální tyčinky, sušenky nebo muffiny. Protože omega-3 mastné kyseliny v lněných semenech jsou překvapivě tepelně stabilní, doporučujeme také jejich použití při pečení. Skvěle se hodí do semínkových chlebů, placek nebo kaší. Lněná semínka mohou být použita při pečení jako náhrada vajec. Jedna lžíce mletých ​​lněných semínek smíchaná s třemi lžícemi vody, poté rozmixovaná v kuchyňském robotu se rovná jednomu vejci. Můžete jej použít na zahuštění polévek. Chcete-li zvýšit nutriční hodnotu smoothie, přidejte lžíci lněných semínek.  Lněný olej by byla škoda používat na vaření, hodí se však skvěle do salátu a pro studenou kuchyni. Klíčení lněných semen uvolňuje více bílkovin a omega-3.

Proč konzumovat

Tato lesklá semínka mají zemitou vůni a řadu zdravotně prospěšných vlastností. Pro zlepšení trávení doporučujeme hrst semínek namočit do vody, nechat nabobtnat, a pak denně vypít. Nadměrná konzumace lněných semen s nedostatečným množstvím vody naopak může způsobit střevní obstrukci. Pokud potřebujete pomoc s padáním vlasů, nebo podpořit jejich růst konzumujte lněné semínko pravidelně.  Odborníci na výživu doporučují lžíci lněných semen denně. Množství lněných semínek, které není pro zdraví zatěžující je až ¼ šálku semen denně. Lněná semínka jsou skvělým zdrojem rozpustných slizovitých vláken, které mohou snižovat hladinu nezdravého cholesterolu (LDL) a vyrovnávat hladinu cukru v krvi. Působí také jako látka potlačující hlad a pomáhají vám cítit se sytě na dlouhou dobu, co může napomáhat v udržování optimální hmotnosti. Jejich vysoký obsah omega-3 mastných kyselin může pomoci snížit nežádoucí tuky (triglyceridy) v krvi, snížit riziko mrtvice a srdečního infarktu. Lněná semena jsou také dobrá pro zdraví očí. Obsahují vlákninu, bílkoviny, hořčík, vápník, fosfor, lignany a další živiny a minerály. Lignany v nich přítomné pomáhají vyrovnávat hladinu estrogenu a tím pomáhají udržovat vyváženou hormonální hladinu. Lněná semínka jsou skvělá pro zdraví žen, pravidelná konzumace může pomoci zmírnit příznaky menopauzy a může také pomoci při řešení nepravidelné menstruace a menstruačních obtíží.

Jak vybrat a skladovat

Lněné semínko lze zakoupit buď celé nebo již rozemleté. Celá semínka mají delší trvanlivost. Doporučujeme semínka kupovat ve vakuovém balení v celku a potřebné množství namlít těsně před konzumací. Tenhle postup minimalizuje strátu živin. Jakmile se lněná semena rozemelou, jsou mnohem náchylnější k oxidaci a znehodnocení, proto semínka, které nezkonzumujete hned uchovejte v uzavřené nádobě v lednici. Celá lněná semena mohou být obvykle skladována po dobu 6 až 12 měsíců, pokud jsou umístěna ve vzduchotěsné nádobě na tmavém a chladném suchém místě. Lněný olej je zvláště náchylný ke žluknutí a měl by být vždy zakoupen v neprůhledných lahvích, které byly uchovávány v chladu a dále stejným způsobem skladován.

 

Reklama

Prostreno.cz
Zavřít Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit přes Bety.cz Registrovat
Zavřít

Přihlášení

Přihlaste se pomocí vašeho uživatelského jména (nicku) nebo e-mailu.
Ještě nemáte účet? Pokračujte na naši registraci.

Přihlašuji se...

nebo

Zavřít

Uvařeno. Gratulujeme!

Pro vložení obsahu je potřeba