Prostreno.cz

Pepř

Složení nutričních hodnot

  • Bílkoviny:

    10 g
  • Sacharidy:

    64 g
    • Cukry:

      6,20 g
  • Tuky:

    3 g
  • Vláknina:

    25 g

Aktivita pro spálení:

250 kcal

31

minut jízdy na kole

23

minut běhu

74

minut uklízení

Pepř je původem z pobřeží Indie a Srí Lanky. Hrál klíčovou roli ve vývoji obchodu a dobývání kontinentů. Historie obchodu s kořením je také často nazývána historií pepře. Od středověku byl pepř jádrem evropského obchodu s Indií. Na evropském trhu dominovaly města jako jsou Janov a Benátky jako hlavní distributoři pepře do Evropy. Pepř byl a je nejznámější koření po celém světě. Často sloužil jako prostředek směny. Ne nadarmo se pepři říká „Král koření“. Během středověku byla koření jako pepř cennější než zlato, protože byla extrémně vzácná, přesto vyhledávaná pro svou hodnotu jako koření (často zamaskovat chuť zkaženého masa), jakož i pro léčebné účely. Ačkoli pepře ztratily velkou část své peněžní hodnoty, exotická přitažlivost rostliny stále trvá dodnes. Kromě toho koření, jako je pepř, jede na vlně trendu zdravého stravování, protože vědci se dozvědí více o vlastnostech těchto rostlin s malými zázraky bojovat proti chorobám. Černý pepř je usušený plod pepřovníku černého (Piper Nigrum), což je vytrvalá pnoucí stálezelená liána rostoucí v tropech. Dorůstá až do výšky až 15 m. Má silné dřevnaté pnoucí stonky. Nesou široké oválné lesklé tmavozelené listy s vystouplým žilkováním. Bílé nenápadné květy v klasech se objevují v létě, až 50 květů na jednom klasu.  Rostliny dosáhnou svého vrcholu po sedmi letech a mohou plodit až do dvaceti let. Bobule pepřovníku jsou zelené a zráním červenají. Podle toho, jak jednotlivé bobule dozrávají, existuje více druhů pepřů. Zelené pepře jsou ze stejné rostliny jako černé a bílé pepře, ale sklízejí se podstatně dříve, než dozrají. Místo toho, aby byly sušeny na slunci, jsou rychle dehydratovány, takže si zachovávají svou jasně zelenou barvu a mírně kořenitou chuť.  Zelené pepře jsou také baleny čerstvé do solného roztoku, což nahrazuje sušení.  Bílý pepř se nechá více dozrát, zralé bobule s pak namočí do vody a po určité době se skořápka okolo bobule sloupne a usuší. Bílý pepř se získává odstraněním tmavé vnější části slupky, chuť je pak méně štiplavá než chuť černého pepře. Vnější povlak je změkčen udržováním bobulí ve vlhkých halách po dobu 2 nebo 3 dnů nebo jejich držením v pytlích ponořených pod tekoucí vodou po dobu 7 až 15 dnů, v závislosti na regionu. Červený pepř se sklízí až je úplně dozrálý, bobule jsou pak následně rychle usušeny. Je to stejný proces jako u zeleného pepře. Mletý černý pepř obsahuje až 3 procenta éterického oleje, který má aromatickou chuť paprik Capsicum, ale nikoli štiplavost. Každý pepř má svou specifickou chuť. Černý pepř je velmi štiplavý a ohnivý. Bílý pepř je méně štiplavý a zelený pepř je jemnější svěžejší chutí. Nejlepší je kupovat pepř celý, protože čerstvě mletý pepř je výrazně lepší než hotový mletý prášek. Lze jej rozdrtit buď v hmoždíři nebo pomocí elektrického či ručního mlýnku. Celé kuličky pepře udržují svoji chuť na velmi dlouho. Pokud pepř pomelete rychle ztrácí aroma a chuť.Pepř se skladuje ve vzduchotěsných nádobách, mimo dosah slunečního záření.

Pepř v pokrmech

Nejlepší je, když si celý pepř dáte do mlýnku a posypete jídlo čerstvě pomletým pepřem. U horkého jídla je nejlepší přidat jej na konci procesu vaření, aby byla zachována jeho vůně. Bílý pepř se používá spíše v bílých omáčkách než v černé, což by omáčce dodalo skvrnitý vzhled. Zelené pepře mohou být rozdrceny s česnekem, skořicí a máslem nebo smetanou, a použity jako omáčka pro ryby. Růžové pepře jsou žádány v různých pokrmech, od drůbeže po zeleninu a ryby. Sušené zelené pepře mohou být rozpuštěny na kaši do pasty namočením do vody. V kuchyních se často potkáme také s jiným druhy pepře: kayenský pepř, sečuánský pepř, růžový pepř a tisíce dalších.

Léčivé účinky pepře

Pepř lze použít také jako léčebné koření. Je skvělý proti zácpě, upravuje metabolismus, pomáhá při nevolnosti, proti závratím a artritidě.

Pěstování pepře

Pepřovník černý má široké, lesklé, zelené listy a husté hrozny, z nichž každá obsahuje 50 květů.Bobule jsou zelené, když jsou nezralé a když zrají, zčervenají. Rostlina potřebuje dobrou půdu bohatou na humus a horké vlhké tropické klima. Vyžaduje dlouhé období dešťů, poměrně vysoké teploty a částečný stín pro nejlepší růst. Pepřovník lze někdy nalézt také v čajových nebo kávových plantážích. Rodit začne rostlina až pod 2 až 5 let. Za dobrých podmínek mohou rostliny růst až čtyřicet let. Pokud se rozhodnete pěstovat rostlinu pepře jako pokojovou, dejte jí co nejvíce světla, jaké můžete. Prořezávání pepřovníku není pro zdraví rostlin nutné. Rostliny můžete prořezávat, abyste odstranili mrtvé nebo umírající listy nebo aby rostliny rostly v mezích, když rostou na malém prostoru. Bobule pepře můžete sklízet ve více fázích zrání. Můžete si vzít nejstarší zelené bobule a naložit je. Pokud sklízíte pepře, jak začínají zčervenat a nechte je několik dní zaschnout, výsledkem bude obyčejný černý pepř. Bílý pepř pochází z poslední fáze zrání bobule. Rostliny pepřovníku potřebují bohatou humusovou půdu, která udržuje vlhkost. Půda však musí mít dobrou drenáž a těžké jílové půdy mohou způsobit kořenovou hnilobu. Použijte lehkou zalévací směs doplněnou kompostem.

 

 

 


 


 

 

 

Reklama

Prostreno.cz
Zavřít Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit přes Bety.cz Registrovat
Zavřít

Uvařeno. Gratulujeme!

Pro vložení obsahu je potřeba