Prostreno.cz

Petrželka

Složení nutričních hodnot

  • Bílkoviny:

    3 g
  • Sacharidy:

    6 g
    • Cukry:

      g
  • Tuky:

    1 g
  • Vláknina:

    3 g

Aktivita pro spálení:

35 kcal

4

minut jízdy na kole

3

minut běhu

10

minut uklízení

Všem se určitě vybaví petrželka nazývaná kudrnka jako ozdoba brambor, obložených chlebíčků a jiných pokrmů. V současnosti se můžeme setkat s různými druhy petržele, mezi nejznámější však patří Petržel zahradní (kadeřavá neboli „kudrnka“) s kudrnatými listy a Francouzská petržel s plochými, hladkýji listy. Všechny petrželky jsou bohaté na vitamíny a minerální látky. Petrželku řadíme do rodu dvou letých rostlin. Listy petrželky byly používány již starými Řeky a Římany a to ve formě koření (příchuť) do pokrmů a také jako ozdoba pokrmů. Používá se jak čerstvá, tak i sušená. Jedná se o jednu z nejvšestrannějších bylin používaných při vaření na Středním východě.

Petrželka s kudrnatými listy je pravděpodobně nejznámější, protože je v restauracích často používaná jako přízdoba na pokrmy jako jsou brambory, ryby, obložené chlebíčky, jednohubky apod.

Petržel s plochými listy, která se používá jako bylina v celé řadě kuchyní po celém světě, je známá jako plochá petržel. Italská petrželka má tmavé ploché listy a štíhlé stonky, světlé a lehce hořké chuti. Stonky mají více chuti a vůně než listy. Italská petrželka se někdy může zaměnit s koriandrem, vypadají velmi podobně, avšak vůně a chuť je odlišná. Petržel má tendenci mít tmavší, lesklejší listy než koriandr, jehož listy jsou jemnější a voňavější.

Petrželka nejen pro ozdobu pokrmů

Díky své lehké vůni a svěží chuti lze petrželovou nať a její listy použít od polévek až po omáčky a zeleninu, zeleninové saláty. V kuchyni Středního východu je petržel jednou z hlavních ingrediencí v pokrmech jako je tabbouleh, salát doplněný o bulgur. Jako ozdobu lze petrželku nasekat a nasypat do polévek, hummusu nebo smíchat s mletým masem, jako je jehněčí maso, nebo může upéct pečené hovězí maso se zeleninou.

Petrželku najdete téměř kdekoli, čerstvou i sušenou. Sušená petržel je stále nejčastěji používanou formou byliny. Díky své chuti, vůni, barvě a struktuře je petržel perfektním doplňkem jakéhokoli pokrmu. Petržel je skvělá pro experimentování v kuchyni.

Skladování petrželky

Pokud jde o skladování bylinky, jednou z výhod použití sušené petrželky oproti čerstvému ​​je, že čerstvá petrželka vydrží pouze asi dva týdny, pokud je uchovávána v lednici. Na druhé straně, sušenou petržel lze skladovat podstatně delší dobu.  Dokud je sušená petržel uchovávaná ve vzduchotěsné nádobě, uchová si svou chuť přibližně jeden rok.

Dalším způsobem skladování petrželky je zmrazení. To je nejlepší metoda, pokud máte petrželku Ve vaší bylinkové zahradě a nestihnete ji spotřebovat. Petržel může být zmrazená nasekaná a uložená v mrazících pytlích, nebo může být také nasekaná a smíchaná s vodou a zmrazená v miskách na kostky ledu. Obě metody vydrží až šest měsíců.

Jak pěstovat

Petržel je velmi jednoduchá na pěstování. Nepotřebuje mnoho místa a můžete ji tak pěstovat pěstovat i doma v bytě v květináči. Petrželku lze předpěstovat ze semínek nebo koupit již větší sazeničky. Daří se ji dobře na plném slunci i v polostínu. Je také ideální pro naše české zahrádky.

Síla petrželky

Petrželová nať je velmi bohatá na vitamíny (A,B,C,E) a minerály a především je bohatým zdrojem železa. Pročišťuje krev a napomáhá při zažívacích problémech. Léčivé účinky petrželky jsou známé již tisíce let. Petrželka napomáhá při léčbě zánětu močových cest a podporuje chuť k jídlu.

Reklama

Prostreno.cz
Zavřít Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit přes Bety.cz Registrovat
Zavřít

Přihlášení

Přihlaste se pomocí vašeho uživatelského jména (nicku) nebo e-mailu.
Ještě nemáte účet? Pokračujte na naši registraci.

Přihlašuji se...

nebo

Zavřít

Uvařeno. Gratulujeme!

Pro vložení obsahu je potřeba