Prostreno.cz

Ředkvičky

Nutriční informace na 100 gramů:

bílkoviny1g
sacharidy3g
tuky0g

Složení nutričních hodnot

  • Bílkoviny:

    1g
  • Sacharidy:

    3g
    • Cukry:

      1,00g
  • Tuky:

    0g
  • Vláknina:

    1g

Aktivita pro spálení: 15 kcal

1

minut jízdy na kole

1

minut běhu

4

minut uklízení

Ředkvičky patří mezi kořenovou zeleninu. Vynikají svou specifickou chutí, která je jemná až pálivá, nahořklá. Původně pocházejí ředkvičky z Číny. Plodina se pak rozšířila později do Evropy. Čerstv= červené ředkvičky jsou v české kuchyni nejčastěji spojovány s čerstvým chlebem namazaným máslem, posypaný na plátky nakrájenými posolenými ředkvičkami a posypané čerstvou pažitkou. I když jsou někdy ředkvičky považovány za jarní zeleninu, lze je pěstovat i v pozdějším létě. Pokud preferujete nákup zeleniny v obchodě, rozhodně posuzujte při nákupu ředkviček také listy, které by měly být čerstvé. Listy ředkviček jsou bohaté na vitamíny stejně jako plody. Existuje hned několik druhů ředkviček, liší se svou velikostí, barvou, ale i chutí. V obchodech nebo u farmářů si lze vybrat z ředkviček kulatého tvaru nebo polodlouhého. Také se můžeme setkat nejen s klasickou ředkvičkou červené barvy, ale také žluté, růžové, fialové nebo černé barvy. Vzhledem k velkému množství odrůd je ředkvička dostupná v obchodech po celý rok. V české kuchyni používáme většinou čerstvé červené ředkvičky např. nakrájené na čerstvém chlebu s máslem a pažitkou, je skvělá také do letních zeleninových salátů. Tepelné zpracování ředkviček u nás není tak časté. V některých zemích se ředkvičky používají na polévku, pečou, grilují nebo se dokonce nakládají.

Zdravější s ředkvičkami

Ředkvičky nám mají hodně co nabídnout. Jsou bohaté na vitamín C, B1, B6, železo, vápník, hořčík, draslík, vitamín B, vlákninu, čímž podporují zrychlení metabolismu a celkově napomáhají žaludku a střevu. Svou nízkou kalorickou hodnotou výrazně napomáhají hubnutí a odstraňují přebytečnou vodu v organismu. Ředkvičky mají díky svému složení čistící schopnost, a tak se doporučují při očistě ledvin a jater.

Záhon plný ředkviček

Pěstování ředkviček je velmi snadné, nevyžadují žádnou speciální půdu. Uchytí si se téměř všude a rostou velmi rychle. Nejvhodnější doba výsadby je od března do dubna a pak od srpna do října. Je to jedna z prvních plodin, která se vám na zahrádce objeví. Semena obvykle vyklíčí za 3 a 4 dny. Sklizeň pak může nastat už po 4 týdnech od vyklíčení. Většinou se sklízí před rozkvětem. Ředkvičky můžeme vysévat od jara do podzimu, resp. do září.  Ředkvičky se snesou s jakoukoliv další zeleninou. Můžeme je libovolně sázet s ostatními druhy zeleniny, kromě okurky. Ředkvičky se dlouho neuchovají čerstvé, velmi rychle ztrácí svou svěžest a vadnou, někdy začnou i velmi rychle dřevnatět. Preferuje se u nich čerstvá konzumace.

 

Vložit můj recept

Reklama

Tip na večeři

Více tipů
Prostreno.cz

Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit přes Bety.cz Registrovat