Prostreno.cz

Stévie

Nutriční informace na 100 gramů:

bílkoviny0g
sacharidy0g
tuky0g

Složení nutričních hodnot

 • Bílkoviny:

  0g
 • Sacharidy:

  0g
  • Cukry:

   g
 • Tuky:

  0g
 • Vláknina:

  0g

Aktivita pro spálení: 19 kcal

2

minut jízdy na kole

1

minut běhu

5

minut uklízení

Během posledních pár let se klasický bílý řepný cukr nahrazuje nekalorickými sladily. Stévie je jedno z nejznámějších nekalorických sladidel. Často je nazývána jako sladký list. Tato subtropická víceletá rostlina pochází z Paraguaye od tamních indiánů, kde roste v nadmořských výškách od tří set metrů. Někdy se jí také říká „sladidlo indiánů“.  Stévie se začala využívat jako sladidlo, ale i jako lék, od  16. století. Mezi největší pěstitele stévie řadíme Brazílii, Paraguay, Japonsko a Čínu. Ve světe existuje na 150 druhů stévií. V Evropě se objevila díky Španělům, kteří ji dovezli v 16. století z Paraguaye. Jedná se o trvalkovou hustou zelenou bylinu dosahující výšky až 80 cm s krásnými drobnými bílými květy. Rostlině se daří především v teplém tropickém až subtropickém podnebí. Sladidlo je získáváno je získáváno z listů stévie, které mohou být využity čerstvé nebo lépe spíše sušené pro oslazení nápojů nebo jako ozdoba sladkých dezertů a dortů. Stévie je čistě přírodní sladilo. Je až 200x sladší než klasický bílý cukr. Neobsahuje žádné sacharidy. Je tak vhodná jak pro diabetiky, tak i pro ty, kteří bojují s nadváhou. Přispívá nejen k redukci váhy, ale i jejímu udržení. Ovšem, ne každému ale stévie vyhovuje díky své typické chuti.  Stévii lze nyní již zakoupit jak v tekuté formě, tak i v práškové nebo ve formě tablet. Použití tohoto sladidla je stejné jako u klasického cukru. Můžete s ním péct, sladit nápoje, čaje.

Blahodárný vliv na zdraví

Stévie bývá využívána velmi často také pro své léčivé účinky. Snižuje riziko vzniku zubního kazu, reguluje tvorbu bakterií v ústní dutině a tlumí chuť na sladké, u kuřáků snižuje chuť na cigarety. Chrání také před vysokým tlakem a podporuje trávení. Působí blahodárně proti únavě, depresím. Použití lístků stévie je prý účinné pro rychlejší hojení ran a vstřebávání jizev. Listy stévie obsahují podíl vlákniny, proteinů, hořčíku, železo, vápník, hořčík a další.

Využití

Ve velké míře se dnes začíná toto přírodní sladidlo používat zejména v potravinářském průmyslu a to především k oslazení nealkoholických nápojů, džusů, mléčných výrobků, sirupů. Využití našla stévie také při výrobě žvýkaček, nejrůznějších zubních past a ústních vod. Jelikož se dá stévie použít také při vysokých teplotách, lze toto sladidlo využití i pro pečení buchet, koláčů. Výrobky, které jsou slazeny výlučně stévií, poskytují sladkou chuť a málo sacharidů, což je velmi důležité pro lidi s cukrovkou. Stévie je totiž bez kalorií a nezvyšuje tak hladinu cukru v krvi.  Díky své sladké chuti je stévie využívána také v přírodní kosmetice při výrobě balzámů nebo lesků na rty.

Dá se pěstovat i u nás?

Pokud se rozhodnete pěstovat stévii, mějte na paměti, že je to rostlina, která má ráda teplo a vlhko, nejlépe ji bude ve skleníku nebo v bytě v květináči, a to co nejblíže k oknu. Má ráda pravidelnou zálivku a hnojit lze klasickým hnojivem určeným pro bylinky. S výsadbou do květináče můžete začít už v březnu. Pokud vystoupá vnitřní teplota v bytě nebo ve skleníku k 20-25°C, začnou semínka klíčit. Sklizeň nastává při vyrašení prvních bílých květů. Jakmile tyto květy odkvetou, začnou listy i stonek usychat. Pokud budete stévií množit, tak nejlépe řízkováním. Vzhledem k tomu, že se jedná o subtropickou rostlinu, nemusí se pěstování stévie vždy podařit. Nevěšte hlavu, však toto přírodní sladilo je již dostupné nejen v obchodech se zdravou výživou, ale i lékárnách a někdy i v klasických obchodních řetězcích.

 

Vložit můj recept

Reklama

Tip na večeři

Více tipů

Bramboráky

(1 hlasů)

Italská fazolová polévka

(5 hlasů)
Prostreno.cz

Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit přes Bety.cz Registrovat