Prostreno.cz

Bílkoviny jsou i v zelenině. Kolik jich má mrkev nebo brokolice?

Možná s blížícím se příchodem nového roku začínáte uvažovat nad předsevzetím o změně jídelníčku. Říkáte si, že byste ubrali masa a přidali zeleniny, ale bojíte se, že vám budou chybět bílkoviny? Pak vězte, že i v zelenině najdete kvalitní proteiny. Jen musíte vědět, kde hledat!

Kolik bílkovin má třeba vaše oblíbená mrkev nebo špenát? Víme to!

Brokolice

V jedné porci o přibližně 150 gramech najdete až 4 gramy kvalitních proteinů. Kromě toho patří brokolice k vůbec nejzdravějším pochoutkám (tzv. superpotravinám), takže by na vašem talíři neměla chybět – ať už jako hvězda pokrmu nebo příloha.

Mrkev

Také mrkev vám poskytne bílkoviny, v jedné porci okolo 1 gramu. A navíc v ní získáte skvělý zdroj vitaminu A.

Rajčata

Ačkoli se stále vedou spory, zda vlastně nepatří mezi ovoce, na náš seznam díky obsahu bílkovin patří. 1 velké rajče vám jich poskytne kolem 1 gramu. A kromě toho získáte i řadu antioxidantů, které hrají důležitou roli v prevenci řady závažných onemocnění.

Lilek

A podobně je na tom i lilek – gram bílkovin najdete asi tak v množství odpovídajícím šálku této zeleniny.

Kapusta

Tahle zelenina našich babiček patří rovněž k těm nejzdravějším. V jediné porci najdete až 2 gramy bílkovin a navíc spoustu důležitých antioxidantů. Mimochodem, tahle zelenina se hodí například i do smoothie.

Chřest

Jen co začne chřestová sezóna, vyrazte na trh! V jedné porci totiž získáte až 2,9 gramů proteinů!

Růžičková kapusta

Možná na ni nemáte ze školky, kde plavala rozvařená a hořká v polévce, ty nejlepší vzpomínky, ale dejte jí šanci! Při správné úpravě totiž chutná naprosto dokonale. A navíc vám poskytne až 3 gramy bílkovin v jedné porci (asi šálek).

Listový salát

Ano, i v obyčejném salátu najdete proteiny. V jedné misce okolo 1 gramu.

Špenát

V porci, která představuje okolo 30 gramů syrového špenátu, je obsaženo okolo 1 gramu bílkovin.

Cuketa

V téhle zelenině najdete na porci asi 2 gramy proteinů. Navíc se jedná o velmi univerzální zeleninu, které můžete dodat jakoukoli chuť chcete.

Dýně

Její příbuzná dýně je na tom podobně, na porci v ní najdete okolo 1 gramu bílkovin.

Okurka

A na konec jeden z nejoblíbenějších druhů zeleniny. Salátová okurka. Díky ní svému tělu s každou porcí dodáte okolo 1 gramu proteinů.

Celkem 0 komentářů

Vložit můj recept

Reklama

Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit přes Bety.cz Registrovat