Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Chutě na sladké. Jak jim odolat a jak snížit příjem cukru

Kristýna Vágnerová více informací

Pořád ještě nechápe, že je z ní máma...A ani si nemyslí, že ji ten pocit opustí :) Ujídá malé Lucince a pak láteří nad váhou. Nadšeně testuje všechny dobroty, co do redakce dorazí.

Zobrazit další články autorky

7. 11. 2019 | Zdraví a diety

Dortíky, cukrovinky a slazené nápoje. Okolo nás je tolik sladkých lákadel! Máte s nimi problém? Pořád se nemůžete zbavit chuti na sladké? Pak si musíte vypracovat náhradní plán, nebo se za chvíli nevejdete do kalhot. Tady jsou tipy.

Každý jistě zná ty nepřekonatelné chutě na sladké, které se dostavují kdykoli v průběhu dne. Co je způsobuje? Malé množství cukru v krvi a jeho kolísání. To je ta fyzická příčina. Ovšem existuje i psychický důvod. Mnoho lidí sladkým zajídá špatnou náladu nebo deprese.

„Pokaždé, když se manželem pohádám, jdu si pro tabulku čokolády,“ popisuje jistá Renata na jednom z diskuzních fór, kde přiznává, že jí vztah „přihrál“ už osm kilo navíc. Jak něco takového odbourat?

Krize na straně jedné, pohoda na druhé

Psychologové a odborníci na zdravou výživu radí najít si aktivitu, která by mohla konzumaci sladkostí nahradit. Může to být boxování do pytle, běh, zklidnění u jógy, malování na hrníčky, košíkářství…

Každý z nás relaxuje u něčeho jiného, ale když chutě na sladké vyřešíte pohybovou aktivitou, spojíte příjemné s užitečným. Nejenže za pár minut budete pyšní sami na sebe, že jste odolali pokušení, ale zároveň díky vyplavení endorfinů (hormony štěstí) vám sladké přestane chybět.

Z metráčka kočkou

Zmíněné endorfiny totiž vyvolávají podobně slastné pocity, jako když do sebe hodíte vynikající horkou čokoládu se šlehačkou – a k ní si dopřejete oblíbený zákusek. Záchrana ale může být i mnohem jednodušší. Stačí jen sledovat svoje tělo a vypozorovat, čím se „uklidní“.

„To já používám jiný fígl,“ chlubí se čtenářka Kamila. „Jakmile dostanu chuť na svoji oblíbenou děsně kalorickou tyčinku z belgické čokolády, okamžitě sahám do kabelky a tahám žvýkačku. Je to taková moje berlička,“ směje se.

To nejhorší, co tělu můžete podávat

Příjem cukru se ale dá snížit i jinak než zásobami osvěžujících bonbonů nebo žvýkaček. Ten bílý, rafinovaný, který tělu absolutně nic nedá (však se mu přezdívá bílý zabiják století nebo jed), by měl z vašeho života zmizet. Když ne úplně, tak jeho konzumaci aspoň o něco snižte a nahraďte ho medem či stévií.

Při vaření se zase spolehněte na výraznou chuť koření, díky kterému ani nepostřehnete, že v jídle chybí lžíce cukru. Hlavně demagogicky nepodléhejte přesným postupům v receptech. Když se píše hrnek cukru, neznamená to, že ho tam celý musíte dát. Vystačíte si se třetinou. Nebo s žádným hrnkem. Vezměte třeba již zmiňovaný med. Nebo něco úplně jiného. Tak rozum do hrsti.

Bylinky proti vypadávání vlasů

Jelení maso s jablky

Jelení maso s jablky

10 hlasů
1h a 45min 509 kJ 290 Kč

Nejčtenější články

Tip na oběd

Kuřecí játra s jablky a rýží

9 hlasů
50min 973kJ 60 Kč

Recept na oběd, který připravíte během 30 minut.

Salát s cherry rajčaty

12 hlasů
20min 460kJ 75 Kč

Mozzarella, rajčata a bazalka - skvělá chuť.