Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Nožky jako v bavlnce i v zimě. Jak na to?

Pavla Horáková více informací

Se zarděním přiznává, že ulítá na "Růžovce" a Ulici. Nesnáší přetvářku a faleš. Potají ujídá redakční bonbóny.

Zobrazit další články autorky

04.12.2019 | Zdraví a diety

Ruku na srdce – kdy věnujete největší pozornost svým chodidlům a nehtům na nohou? Pravděpodobně na sklonku jara, kdy hrozí, že se zas začnou nosit sandálky, které nemilosrdně odhalí všechny nedokonalosti a problémy nožek. Jenže to je chyba – o chodidla je nutné pečovat i v zimě!

Bylo by velkým omylem domnívat se, že si naše chodidla pozornost v zimních měsících nezaslouží – právě naopak. Máme je celý den utěsněná v pevných, teplých botkách, občas i trochu promočených či propocených, takže všem možným neduhům včetně plísní se jen daří. Navíc paty trpí podobně jako v létě, stále musejí nést naši váhu, a tak praskají a loupou se jako jindy.

Pokud nejste zrovna příznivci pedikérských salonů, můžete si pomoci v boji proti potížím chodidel i doma.

Které zázraky se vyplatí mít vždy po ruce (nebo spíš u nohou)?

Sůl z mrtvého moře/himálajskou sůl

Pokud vás trápí ztvrdlá kůže na chodidlech a některá méně závažná plísňová onemocnění, zkuste se spolehnout na sůl. Vezměte lavor s teplou vodou, nalijte do ní asi 1/2 šálku jablečného octa a přisypte hrstku soli. V této lázni nožky máčejte asi 20 minut a poté je ošetřete jako při běžné pedikúře.

Borax

Tento nenápadný bílý prášek má antibakteriální účinky a bojuje především s nepříjemným zápachem nohou (známe to všichni – po celodenním chození v zimních botách bývá občas dobrodružství se někde zout). Buď z něho můžete připravit roztok a jím boty vystříkat, případně trošku prášku vsypte přímo do boty.

Jablečný ocet

Už jsme ho nakousli u soli, ale tenhle přírodní pomocník zvládne spoustu dalších věcí. Pokud vás trápí suché a rozpraskané paty s tvrdou kůží, připravte si domácí peeling na nožky. Smíchejte ocet, jemně pomleté ovesné vločky a med (vzniknout by měla řidší směs), naneste na paty, nechejte několik minut působit a poté směsí chodidla pořádně promasírujte.

Tea tree olej

Dezinfekční účinky tohoto olejíčku si dokáží poradit s některými lehčími typy plísňových onemocnění kůže nohou. A tak si pár kapek tea tree oleje přidejte do lázně, v níž necháte nožky několik minut lebedit.

Citron

Jeho přirozená kyselost z něj činí dokonalého pomocníka v boji s vyschlou kůží chodidel. Ideálně nechejte nohy půl hodiny odpočívat v lázni, kam jste předtím přidali šťávu z citronu, případně můžete nohy citronem přímo potírat. Kůže se zjemní a bude hladká.

Hledáte alternativu drahých krému proti rozpraskaným patám? Přimíchejte pár kapek citronové šťávy k čisté vazelíně a chodidla s ní každý večer mažte. Úspěch zaručen!

Přírodní prostředky pro zdravou štítnou žlázu

Chřestový salát s jahodami

Chřestový salát s jahodami

12 hlasů
35min 475 kJ 65 Kč

Nejčtenější články

Tip na večeři

Rybí filé s mangem

10 hlasů
50min 716kJ 160 Kč

Zdravá ryba připravená s mangem a barevnou paprikou.

Jarní zeleninová polévka

15 hlasů
45min 96kJ 60 Kč

Polévka plná dobré zeleniny.