Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Chebule srdčitá: Ajurvédská bylinka, která léčí už tisíce let

Kristýna Vágnerová více informací

Pořád ještě nechápe, že je z ní máma...A ani si nemyslí, že ji ten pocit opustí :) Ujídá malé Lucince a pak láteří nad váhou. Nadšeně testuje všechny dobroty, co do redakce dorazí.

Zobrazit další články autorky

23.04.2017 | Zdraví a diety

Zažívání, horečky, špatná funkce jater, stres i stárnutí. Pokud milujete byliny a rádi zkoušíte něco nového, zkuste giloy (nebo také guduchi) - nektar nesmrtelnosti. Český název pro tuto specialitku zní chebule srdčitá. Je po ní ve zdravých výživách a specializovaných prodejnách poptávka? No že se ptáte!

Guduchi je vytrvalá liánovitá rostlina pocházející z Indie, Barmy a Srí Lanky. Dle znalostí přírodní medicíny patří do skupiny antioxidantů a adaptogenů, přičemž je jednou z nejdůležitějších bylin Ájurvédy, tedy 5000 let staré medicíny těla a mysli. Uvádí se, že v partnerství s ricinovým olejem zmírňuje dnu, se zázvorem léčí revmatoidní artritidu, a jakmile se spojí s cukrem, působí na jaterní potíže. Buď jak buď, účinky chebule jsou více než královské. Co všechno umí?

Posiluje imunitu

Prvním a nejdůležitějším přínosem giloy je schopnost posilovat imunitu. Obsahuje antioxidační vlastnosti, které zlepšují zdraví a bojují proti nebezpečným chorobám. Giloy také odstraňuje toxiny z ledvin a jater a dbá na vyplavování volných radikálů.

Léčí chronické horečky

Dalším přínosem tohoto méně známého zázraku je pozitivní působení na chronické horečky. Pokud guduchi smícháte s medem, dokáže prý úspěšně léčit i malárii. To svědčí o její síle.

Působí proti zažívacím potížím

Problémy s trávením, zažíváním či nadýmáním? Vezměte půl gramu prášku chebule a vmíchejte ji do podmáslí nebo kefíru. Užívejte pravidelně, za pár dní pocítíte výraznou změnu.

Působí na hladinu krevního cukru

Pokud trpíte cukrovkou, giloy je pro vás to pravé. Pacienti s diabetem 2. typu si ji nemohou vynachválit. Vyzkoušejte…

Odstraňuje stres

Věděli jste, že chebule snižuje i duševní stres a úzkost? Taky se často v kombinaci s jinými bylinami používá jako pleťové tonikum s anti-aging účinky.

Snižuje symptomy astmatu

Astma je velmi nebezpečné, neboť způsobuje pocit tíhy na hrudi, dušnost a kašel. Co na to předepíše lékař znalý věci? Chebuli, správně. Ta totiž zmírňuje veškeré vyjmenované symptomy.

Působí jako afrodiziakum

Máte pocit, že v posteli to nestojí za nic? Nyní můžete zkusit okořenit svůj sexuální život tím, že do nápojů nebo jídel přidáte trochu chebule! Odborníci se domnívají, že patří k afrodiziakům, které posilují libido.

Léčí oční vady

Giloy lze také použít k léčbě očních vad. Umožňuje totiž lépe vidět bez brýlí. V Indii to praktikují tak, že se chebule povaří ve vodě, nechá se vychladnout a nanese se na oční víčka.

Snižuje příznaky stárnutí

Vrásky, skvrny, pupínky? Tomu je konec. Giloy udržuje pokožku jasnou, mladou a krásnou. Je snad něco, co giloy neumí? Těžko říct! Akorát s tím pěstováním je to trochu složitější…

Jelikož nejsou dostupné informace o pěstování guduchi v prostředí České republiky a obecně je uváděno, že rostlině se nejvíce daří v tropickém pásmu, je lepší spolehnout se na zdravou výživu a specializované obchody. 250 gramů chebule stojí přibližně 230 korun. Malá investice do zdraví!

x

Jídla, která vám vybělí zuby? Opravdu existují

Česnekové krevety

Česnekové krevety

13 hlasů
30min 629 kJ 155 Kč

Nejčtenější články

Tip na oběd

Treska na zelenině

16 hlasů
60min 349kJ 120 Kč

Treska je velice chutná mořská ryba. Se zeleninou bude...

Rizoto s mletým masem

14 hlasů
50min 590kJ 140 Kč

Podle tohoto receptu uvaříte rizoto opravdu snadno, ry...