Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Kakao obsahuje lék na cukrovku

Kristýna Vágnerová více informací

Pořád ještě nechápe, že je z ní máma...A ani si nemyslí, že ji ten pocit opustí :) Ujídá malé Lucince a pak láteří nad váhou. Nadšeně testuje všechny dobroty, co do redakce dorazí.

Zobrazit další články autorky

03.09.2017 | Zdraví a diety

Vědci z Utahu tvrdí, že kakao je zdrojem velmi cenných látek, které mohou zlepšit kondici osob s diabetem 2. typu a jejich onemocnění dokonce léčit. Epikatechiny nalézající se v kakaových bobech totiž dokážou buňky slinivky podpořit v produkci inzulinu.

Diabetes 2. typu vzniká tehdy, když tělo neprodukuje buď dostatek inzulinu, nebo na něj tkáně nereagují správně a dochází k poruše metabolismu glukózy.

Kakao a hořká čokoláda by mohly při pravidelné konzumaci představovat prevenci diabetu 2. typu. Protože epikatechiny v nich obsažené snižují riziko rozvoje inzulinové rezistence a nedostatečnosti.

Epikatechiny působí na mitochondrie beta buněk slinivky, které pak produkují více ATP (adenosintrifosfátu), který přenáší po buňce energii. Beta buňka následkem toho produkuje více inzulinu.

Nicméně pro léčbu diabetu 2. typu už nestačí konzumace kakaa či extra hořké čokolády (bez cukru!), protože je v nich epikatechinu málo. K léčbě by bylo zapotřebí používat koncentrát této látky.

„Museli byste sníst zřejmě hromady kakaa, ale muselo by být samozřejmě zcela bez cukru. Protože léčivá je pouze určitá látka v kakau,“ vysvětluje profesor Jeffery Tessem z Brigham Young University v Utahu.

Čokoláda však lékem pro diabetiky v žádném případě není. Obsahuje totiž cukr, který nesmějí konzumovat vůbec.

Vzpruha pro paměť

Kako se v hledáčku výzkumníků neobjevilo poprvé. Vědci z New Yorku se však zabývali vlivem antioxidantů obsažených v kakau na paměť. A potvrdili, že pravidelná konzumace flavonoidů obsažených v kakaových bobech zlepšuje paměť a je prevencí starobní demence.

Tým doktorky Clare Walton podával skupině osob ve věku padesát až devětaosmdesát let každý den šálek kakaa. A po třech měsících pak vědci měřili, jak se zlepšila paměť u těchto pokusných osob.

„Tato studie naznačuje, že antioxidanty obsažené v kakau mohou zlepšit kognitivní funkce tím, že zvyšují průtok krve v určité oblasti mozku. Ta oblast mozku je přitom negativně postihována při stárnutí organismu,“ tvrdí doktorka Clare Walton.

Na odvodnění těla a artritidu je nejlepší obyčejná kapusta

Králík na žampiónech

Králík na žampiónech

9 hlasů
1h a 30min 443 kJ 260 Kč

Nejčtenější články

Na odvodnění těla a artritidu je nejlepší obyčejná kapusta

Na odvodnění těla a artritidu je nejlepší obyče...

Popcorn je překvapivě zdravou potravinou. Poznejte jeho účinky

Popcorn je překvapivě zdravou potravinou. Pozne...

Potraviny, které pomáhají bojovat proti rakovině

Potraviny, které pomáhají bojovat proti rakovině

Rychlá úleva od zácpy. Spolehněte se na přírodní projímadla

Rychlá úleva od zácpy. Spolehněte se na přírodn...

Tip na oběd

Hrachová polévka

25 hlasů
30min 290kJ 70 Kč

Na Štědrý večer se kdysi vařila hrachová polévka, vyzk...

Brambory zapečené s pikantní klobásou

10 hlasů
60min 654kJ 110 Kč

Brambory zapečené s klobásou a vejci na maďarský způso...