Prostreno.cz

Co se stane s vaším tělem, když vysadíte antikoncepci

Zvažujete možnost, že „instantní hormony“ přestanete užívat? Pak si asi říkáte, co je pravdy na tom, že s posledním práškem začnete nezřízeně tloustnout a zhorší se vám pleť. No, tak horké to zase nebude…

Hormonální tabletky prý mají spoustu výhod. Říká se, že zlepšují kvalitu pokožky, tlumí nepříjemné příznaky premenstruačního syndromu a poskytují prevenci před rakovinou vaječníků. O téměř nulové šanci na nechtěné početí a zajištění pravidelného měsíčního cyklu ani nemluvě. Pokud jste pilulky užívala celá léta, je naprosto pochopitelné, že s jejich vysazením, ať už vás k tomu vedly jakékoli důvody, vás napadá zásadní otázka – přijdou nějaké tělesné změny? Může to vypadat následovně…

Možná otěhotníte. Hodně rychle

Ne, vaše tělo skutečně nepotřebuje čas, aby z reprodukčního systému vymazalo všechny stopy antikoncepce. U většiny žen se normální ovulace objeví během dvou měsíců. Odborníci však upozorňují na to, že celých 20 % může počít už po jednom měsíčním cyklu. Tak jen, ať víte…

Váha pravděpodobně zůstane stejná

Ačkoli mnoho uživatelek věří, že s pomocníky z „platíčka“ dosáhly na metu vysněných křivek, tahle to úplně nefunguje.

„Žádný vědecký výzkum zatím neodhalil souvislost mezi antikoncepčními pilulkami a nárůstem hmotnosti. Dodnes neexistuje žádný definitivní důkaz o tom, že by dlouhodobé, nebo přerušované užívání mělo na váhu nějaký vliv. Nepopírám, že některé ženy mohou mírně ztloustnout, ale to jsou spíše výjimky,“ myslí si newyorská gynekoložka Alyssa Dweck. Krize je zažehnána!

Nějaký ten pupínek zřejmě vyraší

Nejběžnější a nejčastěji předepisované typy tabletek zabraňujících početí kombinují hormony estrogen a progestin. Ty pomáhají snižovat hladinu dalšího hormonu, jmenovitě androgenu, který ovlivňuje produkci kožního mazu. Po ukončení „práškové“ éry se tedy šance na akné či pupínky může zvýšit. Ovšem také nemusí, všechno je to totiž přísně individuální.

Mohla byste ztratit trochu vlasů

„Antikoncepce pracuje s hormony, takže má mimo jiné vliv i na vlasovou pokožku. Její vyřazení v některých případech zapříčiní dočasný stav, ve kterém dochází k vypadávání vlasů. Ten zpravidla trvá maximálně šest měsíců. Na stranu druhou, je mnoho žen, které si stěžují na tmavé a hrubé chloupky na nežádoucích místech, třeba v oblastech zad a hrudníku, což je vlastně opačný případ. Všechno je to komplikované a souvisí s tím i další faktory, například stres,“ vysvětluje newyorský gynekolog a zároveň specialista na plodnost Josh Klein. Nevyhledávejte tedy vypjaté situace, pro všechny případy!






Sledujte nás na sociálních sítích:
Vložit můj recept

Reklama

Prostreno.cz

Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit přes Bety.cz Registrovat