Prostreno.cz

Kozinec zatočí nejen s vráskami

Tato bylinka je známá po tisíce let. V tradiční medicíně je oblíbená pro své účinky zpomalující stárnutí, ale mimoto posílí také srdce, imunitní systém, zmírňuje alergie, eliminuje stres a je dopřeje vám i klidný spánek. Poznejte všechny přínosy této byliny.

Kozinec latinsky Astragalus je velmi rozsáhlý rod rostlin zahrnující asi 3000 druhů. V České republice se vyskytuje celkem 7 druhů a nejběžnější je kozinec sladkolistý. Kozinec běžně zakoupíte v bylinných lékárnách sušený, nebo jako doplněk stravy v kapslích.

V tradiční medicíně je uznáván pro své adaptogenní vlastnosti, to znamená, že zmírňuje procesy stárnutí. Adaptogeny jsou schopny změnit chemickou povahu těla a pomáhat mu přizpůsobit se různým podnětům, celkově je zdravější. A jaké jsou nejpozoruhodnější účinky této byliny?

Posílí srdce

Kardiovaskulární problémy patří k nejčastějším onemocněním moderní doby. Z tohoto důvodu je také kozinec velmi ceněnou bylinou. Výzkum poukazuje na fakt, že konzumace extraktu z kozince po cévní mozkové příhodě může přispět k posílení stěn tepen a k ochraně nervové funkce po návratu krve do určitých částí mozku. Kozinec je vhodný jako prevence onemocnění jako infarkt a mrtvice, podle vědeckých studií může snížit frekvenci těchto příhod.

Zmírňuje alergii

Extrakt z kořene kozince přispívá ke snížení závažnosti alergických reakcí těla. Předpokládá se, že chemické složky obsažené v kozinci mohou zabránit uvolňování histaminů, které způsobují alergické reakce, jako je podráždění nosní sliznice, oteklé oči a další dráždivé příznaky.

Prevence rakoviny žaludku

Rakovina žaludku je velmi závažné onemocnění a prevence není nikdy dost. Kozinec obsahuje důležité saponiny, které jsou schopné zabránit bujení buněk rakoviny žaludku tím, že jim brání v dosažení nezbytného kyslíku, který potřebují k přežití. Výzkum tohoto přínosu stále pokračuje, ale zatím má velmi slibné výsledky.

Snižuje stres

Stresové hormony dokážou udělat pěknou paseku, a to nejen v naší hlavě, ale mají celkový dopad na naše zdraví. Proto je důležité najít si způsob, jak dopřát tělu odpočinek a stres co nejvíce eliminovat. Kozinec je jednou z dalších skvělých bylinek, které dokážou se stresem zatočit, tím že pomáhá vyrovnávat hladiny hormonů, a tak si můžete dopřát vy i vaše tělo chvilku klidu.

Pro klidný spánek

Pokud trpíte nespavostí, nebo se často v noci budíte, tak je pro vás kozinec to pravé. Pravidelná konzumace přispívá k celkovému zklidnění organismu, vyrovnává hladiny hormonů a tím vám pomůže zajistit klidný a ničím nerušený spánek.

Recept na dlouhověkost

K nejlepším účinkům kozince patří i takzvaný antiaging efekt. Kozinec má silný antioxidační potenciál, co znamená, že účinně eliminuje volné radikály a tím výrazně zpomaluje procesy stárnutí. Může výrazně pomoci snížit příznaky stárnutí na obličeji, podpořit opětovné zvětšení tkáně a také předcházet nebo zvrátit příznaky chronické nemoci.

Posílí imunitní systém

V poslední řadě nabízí kozinec kromě antioxidačních účinků, které pomáhají chránit imunitní systém, také adaptogenní vlastnosti, což znamená větší odolnost organismu vůči stresovým situacím. Díky těmto schopnostem může kozinec celkově posílit obranyschopnost těla.

Celkem 0 komentářů

Vložit můj recept

Reklama

Prostreno.cz

Pro účast v testování se registrujte nebo přihlaste.

Přihlásit se přes Bety Registrovat