Možná jste obeznámeni s myrhou, která hraje roli v biblických příbězích. Tušíte ale, jaké má účinky na organismus a co získáte, pokud svoji lékárničku obohatíte o myrhový olej? Připravte se na smršť výhod, které se zvlášť teď v zimě hodí!
Myrha je modrozelená pryskyřice, sušená míza stromu myrhovníku (Commiphora). Již dlouho se používá v tradiční čínské a ajurvédské medicíně a vědci nyní testují její potenciální využití při bolestech, infekcích a vředů na kůži. A jsou nadšení! Ostatně, to můžete být i vy. Kupte si myrhový olej a těžte ze všech jeho výhod!
Zabíjí škodlivé bakterie
Starobylí Egypťané používali myrhu a jiné esenciální oleje k balzamování mumií, protože myrha poskytuje nejen pěknou vůni, ale i pomalý „úpadek“. Zabíjí totiž bakterie a další mikroby. Dejte si pár kapek do difuzéru! Jedna nedávná studie potvrdila, že myrha nebo kadidlo snižuje množství bakterií ve vzduchu o celých 68 %! Navíc předběžný výzkum na zvířatech naznačuje, že myrha může stimulovat imunitní systém, který díky ní vytváří více bílých krvinek, které také nemají s bakteriemi slitování.
Může podpořit orální zdraví
Vzhledem k jeho antimikrobiálním vlastnostem se myrhový olej tradičně používá k léčbě perorálních infekcí a zánětu. Ústní voda s výtažkem s myrhy umí doslova divy. V jedné studii ti, kdo ji po dobu jednoho týdne používali k léčbě bolestivých vředů (čtyřikrát denně), zaznamenali výrazné zlepšení stavu. Ústní voda obsahující myrhový olej může také pomoci při léčbě zánětu dásní a nahromadění plaku. Mějte na paměti, že byste nikdy neměli spolknout přípravky na ústní hygienu s příměsí myrhy, protože vysoké dávky mohou být toxické.
Léčí rány
Výsledky jedné „zkumavkové studie“ potvrdily, že esenciální olej myrha urychluje hojení ran. Další studie poznamenala, že myrha léčí kožní rány a vaginální infekce. Proti mikrobům však vždy používejte olej ředěný.
Bojuje proti bolesti a otokům
Bolesti, jako jsou bolesti hlavy, kloubů a či zad, jsou dost nepříjemné. Jak s nimi zatočit? Myrhový olej obsahuje sloučeniny, které interagují s opioidními receptory a říkají vašemu mozku, že vás žádná bolest neobtěžuje. Myrha také blokuje tvorbu zánětlivých chemikálií, které mohou vést k otokům a bolestem.
Je silným antioxidantem
Myrha může být silným antioxidantem, který bojuje proti poškození volnými radikály, které přispívají ke stárnutí a některým chorobám. Vědci ze zahraničí se dokonce ohání tvrzením, že myrhový olej je účinnější než vitamin E, tedy jeden z mocných antioxidantů. Tak co, dáte myrhovému oleji šanci?
Sledujte nás na sociálních sítích: