Prostreno.cz

Svatá trojice v podobě kombinace heřmánku, bobkového listu a bazalky

Bylinkářství má za sebou dlouholetou tradici a pro správné účinky je třeba léta praxe v užívání a správné kombinaci. Máme pro vás silné trio bylinek, které by vám doma nemělo chybět, a to jak sušené, tak i jako éterický olej. Tyto bylinky obstojně doplní vaši domácí lékárnu.

Poznejte sílu těchto tří bylin a možná z vaší lékárničky ubyde hned několik tabletek. Nevěříte? Přesvědčte se sami.

Heřmánek

Heřmánek je známý pro své sedativní a relaxační účinky, jeho použití je velmi všestranné, od oplachování pleti, přes dezinfekci ústní dutiny až po detoxikaci těla. Při vnitřním užití podporuje zejména jaterní a ledvinové funkce, posiluje funkci střev a povzbuzuje trávicí procesy. Zvyšuje tělesnou teplotu a podporuje pocení. Byly prokázány zklidňující účinky i při některých alergických reakcích, např. při astmatu, rýmě a zánětu spojivek. Při vnitřním použití se doporučuje popíjet 3 až 6 šálků heřmánkového čaje denně, podle potřeby.

Zevně urychluje hojení ran a přispívá k léčbě kožních problémů jakéhokoliv druhu. Jeho protizánětlivé účinky se uplatňují při ekzémech a vyrážkách. Heřmánkový odvar můžete použít jako závěrečný oplach vlasů i pleti. Heřmánková koupel je také v lidovém léčitelství známa k léčbě hemoroidů. Při vnějším použití budete potřebovat 50 g květů heřmánku na 1 litr vody.

Olej z heřmánku se používá k uvolnění ztuhlých svalů a bolestivých kloubů. Kromě toho eliminuje vznik jizev a strií, urychluje hojení ran a popálenin. V domácí lékárně je také nepostradatelný ke zmírnění bolesti zubů, jak při zánětu dásní, tak při prořezávání prvních zoubků.

Bobkový list

Bobkový list uplatníte i jinak než při vaření. Působí proti nechutenství, podporuje trávení a je velmi účinný proti plynatosti. Je mírně močopudný. Upravuje menstruační cyklus. Při vnitřním užití popíjejte 1 šálek 10 minut před jídlem (proti nechutenství), 1 šálek po jídle (na podporu trávení). Bobkový list se doporučuje použít při vaření luštěnin, aby se snížil jejich efekt nadýmání.

Éterický olej z bobkového listu působí antidepresivně, harmonizuje psychiku, antisepticky, mírní dráždivý kašel, dezinfikuje a čistí vzduch. Smíchaný s nosným olejem se používá při masážích ztuhlé šíje a jiných bolestech kloubů a svalů.

Bazalka

Bazalka zvyšuje chuť k jídlu a podporuje trávení, zmírňuje a odstraňuje trávicí problémy nervového původu. Dále také tlumí bolesti hlavy, zvyšuje tvorbu mateřského mléka, upravuje a zmírňuje menstruaci a bolest způsobenou stahy dělohy nebo prokrvením. Při vnitřním použití můžete bazalku pít jako čaj a to 1 šálek po jídle nebo čerstvou bazalku použít jako koření do oblíbených pokrmů.

Éterický olej z bazalky je považováno za jedno z nejúčinnější nervové tonikum. Napomáhá koncentraci, při nervozitě, úzkosti, nespavosti, mentální vyčerpanosti a bolestech hlavy. Působí antisepticky a je vhodný při dýchacích potížích, nachlazení, ucpaných dutinách, dokonce přispívá ke snížení teploty.

Zdroje: www.wikipedia.com

Celkem 0 komentářů


Sledujte nás na sociálních sítích:
Vložit můj recept

Reklama

Tip na večeři

Více tipů

Čočka na kyselo

(3 hlasů)

Kapr se zeleninou

(3 hlasů)
Prostreno.cz

Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit přes Bety.cz Registrovat