Prostreno.cz

Parťákem pro zdraví je obyčejný med s citronem

Med a citron. Dvě naprosto skvělé potraviny je pro zdraví vhodné pravidelně a poctivě párovat. Z masky i nápoje budete křičet nadšením. A to hned z několika důvodů!

Med je hustá, zlatá tekutina, vyráběná hlavně včelou medonosnou, přičemž pochází z nektaru květin. Citron zase představuje malé, žluté ovoce pěstované pro svou jedinečnou koláčovou chuť a používané jako ochucovadlo v potravinách, zákuscích, pečeném zboží a alkoholických nápojích.

Mnoho lidí dává přednost medu, na rozdíl od granulovaného cukru nebo jiných sladidel, protože tato čistá sladká látka má působivé antibakteriální a protizánětlivé vlastnosti a poskytuje také malé množství dalších důležitých vitaminů a minerálů, mimo jiné riboflavin, železo, zinek, vitamin B6 a vlákninu.

Zlato a slunce

Citronová šťáva zase má účinnou látku zvanou kyselina citronová, která se běžně používá jako čisticí prostředek, neboť vyniká silnými antibakteriálními a antiseptickými vlastnostmi. Citrony, citronová šťáva a citrónový éterický olej jsou také důležité pro alternativní medicínu, a to vzhledem k vysokým hladinám antioxidantů a fytonutrientů přítomných v tomto ovoci. Obecně platí, že med i citron jsou příjemnými potravinami samy o sobě, nicméně spojí-li se, stávají se silnějšími.

Stačí například smíchat jednu polévkovou lžíci medu a šťávu z poloviny vylisovaného citronu. Tato směs se aplikuje na tvář a nechává působit 30 minut. Po aplikaci je pleť čistá, hydratovaná a zdravá! Co se týče přímé konzumace tohoto zázraku, tak kombinace medu a citronu poskytuje protizánětlivé, antioxidační, antibakteriální a stimulační účinky. Tohle všechno umí!

Detoxikujte tělo

Bylo prokázáno, že medo-citronová voda zvyšuje peristaltický pohyb střev a zabraňuje hromadění nebezpečných bakterií. Kromě toho je schopna podporovat močení a jako diuretikum urychluje vylučování toxinů z těla.

Podporuje hubnutí

Přestože je v kombinaci těchto dvou zdravých látek hodně cukru, na kalorie to tak špatné není. Hustota minerálů a vitaminů způsobuje, že se tělo brzy cítí plné. Přičtěte k tomu podporu metabolismu, jenž se od této směsi očekává, a máte perfektní pomoc při hubnutí. (Citráty nalezené v citronech jsou důležitou součástí metabolického procesu v těle.)

Zklidnění dýchacích cest

Med a citron se nesmírně hodí, když trpíte bolestmi v krku, kašlem nebo jiným onemocněním dýchacích cest. Uvedený nápoj zklidní dýchací cesty a zabrání jejich podráždění, které může snížit nutkání ke kašlání. Zároveň podpoří imunitní systém a zabrání šíření bakteriálním a virovým infekcím v dýchacím systému.

Pomoc při trávení

Antibakteriální schopnosti medu a citronu je předurčují jako vynikající tonikum pro žaludek. Zkrátka a dobře, kombinace těchto dvou potravin odstraní nebezpečné bakterie ze žaludku a zažívacího traktu, ale také díky kyselosti citronu, urychlí trávicí proces. Pití medovo-citronové vody zároveň stimuluje produkci žluči, jenž dále podporuje trávicí proces. Nehodí se tohle i během dovolených?

Zdroj: eatthis.com, healthline.com

Celkem 4 komentářů

Jana Muhlhauserova
18.08.2021
Jana Muhlhauserova
18.08.2021
Eliska
15.08.2021

Sledujte nás na sociálních sítích:
Vložit můj recept

Reklama

Prostreno.cz

Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit přes Bety.cz Registrovat