Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Zdravotní problémy spojené se zvýšeným cholesterolem

Kristýna Vágnerová více informací

Pořád ještě nechápe, že je z ní máma...A ani si nemyslí, že ji ten pocit opustí :) Ujídá malé Lucince a pak láteří nad váhou. Nadšeně testuje všechny dobroty, co do redakce dorazí.

Zobrazit další články autorky

24. 8. 2019 | Zdraví a diety

Arteriální hypertenze, srdeční infarkt nebo ischemická choroba dolních končetin, která v krajních případech končí i amputací. Víte, že tohle všechno jsou hrozby, které s sebou nese škodlivý cholesterol?

Vysoký cholesterol je lidový a trochu zjednodušující název pro dyslipidémii, tedy nepříznivě změněnou skladbu krevních tuků. Ukázala tento stav i vaše poslední lékařská prohlídka? Možná si říkáte, že o nic nejde. Třeba se také uklidňujete tím, že podobně je na tom „každý druhý“. Ano, v tomhle máte pravdu.

Poslední statistiky ukazují, že zvýšenému cholesterolu čelí přibližně 85 % našinců, přičemž u každého dvoustého jde o vrozenou záležitost, kterou není možné ovlivnit ani pravidelným pohybem a přísnou životosprávou. Jaká rizika jsou s tím spojena a proč tuto „chorobu“, kterou dle některých historiků měla i slavná Mona Lisa, rozhodně nepodceňovat?

Arteriální hypertenze jako vedlejší účinek

Zmíněná svízel není žádnou banalitou, nad kterou by člověk mohl ledabyle mávnout rukou. Zvesela totiž podporuje hromadění plaku v tepnách, což poškozuje nejen jejich vnitřní stěny, ale značně to omezuje i krevní oběh. Výsledkem jsou pak vyšší hodnoty tlaku, nad nimiž se váš ošetřující doktor radovat určitě nebude. Tedy mimo jiné…

Nedokrevnost končetin? Nic neobvyklého

Vzhledem k tomu, že tepny přestávají být průchodné a ztrácí svou pružnost a pevnost, logickým důsledkem je nedokrevnost zásobovaných tkání. Postihne-li tato nedokrevnost tkáně nohou, vzniká ischemická choroba dolních končetin (ICHDK). Tu zpravidla pocítíte zejména při fyzické námaze, kdy lýtka i stehna svíravě bolí. Pacient má také bledou kůži, jež je tenká a slabá. Kam až to může dojít? Bez řádné léčby trpí okrajové části končetin nedostatečnou výživou a někdy odumírají, kvůli čemuž se doporučuje amputace.

Srdeční choroby, které určitě nechcete

Studií, které poukázaly na přímou souvislost mezi vysokým cholesterolem a kardiovaskulárními chorobami, bylo provedeno nespočetně. Odborníci na jejich základě zastávají názor, že převážná většina srdečních infarktů je způsobena aterosklerotickými pláty, jež jsou vytvořeny právě z tuků. V sázce je ovšem i mozková mrtvice.

Detox citronovou vodou

Brambory s paprikovou klobásou

Brambory s paprikovou klobásou

15 hlasů
45min 517 kJ 136 Kč

Nejčtenější články

Tip na večeři

Marinované telecí kotlety podle Zdeňka Pohlreicha

23 hlasů
50min 757kJ 250 Kč

Marinovaná telecí kotleta je další delikatesa ze šéfov...

Kuřecí vývar s kukuřicí

12 hlasů
30min 384kJ 75 Kč

Skvělý kuřecí vývar s kukuřicí, hráškem a jarní cibulk...