Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Potíte se i v zimních měsících? Upravte jídelníček a vsaďte na lopuch

Ano, to jsme MY ŽENY v redakci Bety.cz. Jsme jedinečné, tak jako každá z vás! Jsme jako puzzle, kde je na první pohled každý kousek jiný, ale když je dáte dohromady, perfektně to sedí!

Zobrazit další články autorky

10. 12. 2019 | Zdraví a diety

Léto je dávno pryč, o třiceti stupních nad nulou si můžete nechat jen zdát, ale přesto se potýkáte s pocením? Vlhkých rukou a propocených košil se můžete zbavit i bez chemie.

Přestože pocení je přirozený jev, kterým se tělo ochlazuje i zbavuje některých látek, ve společnosti se při nadměrném pocení většinou cítíme nepříjemně. Ať už kvůli viditelným skvrnám na oblečení, nepříjemnému odéru nebo vlhké kůži na rukou či obličeji.

Jde to i bez antiperspirantu

Rychlým řešením jsou pro mnoho lidí deodoranty či antiperspiranty. Ne každý ale holduje průmyslově vyráběným kosmetickým přípravkům. Naštěstí existují také přírodní pomocníci. „V poslední době se lidé přiklánějí místo k deodorantům k přírodním prostředkům proti pocení, například k výluhu z lopuchu ve spreji,“ informuje nejznámější česká bylinkářka Jarmila Podhorná.

Jako je tomu u řady jiných obtíží, i pocení je nejlepší řešit preventivně. Pomůže vynechat kávu, kouření, alkohol, ale též ostrá, smažená a příliš tučná jídla. Samozřejmostí je pravidelná hygiena, při níž je ovšem potřeba dbát rovněž na dobré osušení – ve vlhkých záhybech kůže se mohou vytvořit nepříjemné infekce a plísně. Lidé trpící nadměrným pocením by také měli používat prodyšné textilní materiály a čisté svršky na převlečení mít pro jistotu přichystány i v práci nebo v aktovce či kabelce.

Pocení lze zabránit i zevnitř

Problém s pocením musíme řešit zároveň vnitřně. U žen bývá tento problém často způsoben úbytkem hormonů v klimakteriu. V tomto případě můžeme jejich množství doplnit některou z bylin s hormonálním působením, a to ptačím jeřábem, maliníkem či kontryhelem. Mužům pomůže kotvičník nebo dub. Pocení může mít také příčinu v oslabené činnosti jater, která se zároveň projeví únavou. Tady z přírody pomohou ostropestřec, jalovec, popřípadě schizandra,“ doplňuje Podhorná.

Proti pocení pomůže rovněž psychická pohoda. Snažte se vyhnout zbytečnému stresu, dokončování pracovních restů na poslední chvíli i strachování se ohledně věcí, které nemůžete ovlivnit.

Léky proti bolesti, které najdete v kuchyni

Ryba s fenyklem

Ryba s fenyklem

16 hlasů
35min 309 kJ 130 Kč

Nejčtenější články

Tip na večeři

Guláš s lečem

13 hlasů
60min 555kJ 140 Kč

Jemný guláš z vepřového masa.

Lečo s cuketou

7 hlasů
1h a 5min 262kJ 85 Kč

Lečo s cuketou a dýní.