Prostreno.cz

Věčné koukání do mobilu škodí krční páteři

Chůze se svěšenou hlavou a neustálé pročítání SMS a informací v mobilu dávají krční páteři zabrat víc, než si myslíme. Odborníci proto radí – strčte telefon do kapsy nebo do tašky a dívejte se hezky zpříma před sebe. Vaše krční páteř vám poděkuje.

„Často říkám svým klientům: dívejte se do budoucnosti, nehledejte nic na zemi. To v překladu znamená – hleďte dopředu ve výši svých očí a nesklánějte hlavu dolů. Lidská páteř je totiž stavěná tak, že hlava má „sedět“ mezi rameny. V této poloze je z fyzikálního hlediska kladena na krční páteř minimální zátěž. Když je ale hlava v předklonu, představuje to pro krční páteř takovou zátěž, jako byste měli hlavu o 5 až 7 kg těžší. A to je velká váha! Z tohoto pohledu jsou mobily a tablety pro mladou generaci obrovským zdravotním rizikem. Například chůze s předkloněnou hlavou může často stát za bolestmi hlavy a vznikem migrén,“ říká Hana Toufarová, zkušená lektorka s více než 30letou praxí.

Podle Hany Toufarové to samozřejmě neznamená „zahodit“ mobily, ale třeba jen zvyknout si při jejich používání zvednout ruce o trochu výš. Narovnat se a ulevit krční páteři. Hned se nám prý bude lépe dýchat a ze světa okolo sebe uvidíme mnohem víc.

Cvik na uvolnění krční páteře

„Při provádění tohoto cviku v předklonu visí hlava volně dolů a gravitace tak pomáhá uvolňovat krční páteř. Ta je tak „vytahovaná, prodlužuje se“ – a i když se jedná o setiny milimetru, má to pro naši páteř velký význam. Při vzpřimování jde u tohoto cviku hlava nahoru jako první, tedy přes záklon, což je vlastně kompenzace mnoha „nezdravých poloh hlavy“ během dne, především neustálého předklonu, když se díváme do mobilu nebo vytahujeme hlavu směrem k obrazovce notebooku,“ vysvětluje Hana Toufarová.

Counter Stretch

Základní pozice:

Stoupněte si ke stolu (židli) a opřete se dlaněmi tak, abyste měli při předklonu paže ve výši ramen. Také dlaně jsou opřené v šíři ramen. Kyčle, kolena a chodidla držte v jedné linii, chodidla směřují dopředu. 

Provedení cviku:

  • Překlopte pánev dopředu, zapojte flexory kyčle. Zatněte svaly na stehnech.
  • Ramena stáhněte směrem dolů k pasu, lopatky k sobě a dolů.
  • Uvolněte se v ramenou, spusťte je co nejníže.
  • Po 10 sekundách pozvolna spusťte ruce dolů a v hlubokém předklonu vydržte asi 10 s.
  • Pak dejte ruce v bok, palce směrem k páteři a co nejvíce k sobě.
  • Lokty zatlačte směrem k sobě a s nádechem se vzpřimte. Snažte se při vzpřimování prohnout v zádech, přičemž hlava jde jako první.
  • Cvik opakujte 5x.
Celkem 0 komentářů


Sledujte nás na sociálních sítích:
Vložit můj recept

Reklama

Prostreno.cz

Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit přes Bety.cz Registrovat