Prostreno.cz

Medvědí česnek už bude brzy v přírodě k mání

Jaro se snad už brzy dostaví a s ním i medvědí česnek. Víte, na které zdravotní trable zabírá a jak ho lze v kuchyni využít?

Asi každý, kdo má blízko k bylinkám, léčivým rostlinám a alternativní medicíně, netrpělivě vyhlíží okamžik, kdy v přírodě konečně narazí na medvědí česnek. A je to tu! Tenhle uctívaný voňavý poklad své jméno dostal proto, že ho medvědi pojídají po zimním spánku, aby si pročistili tělo a doplnili síly.

Ingredience s všestranným působením   

Jinak zvaný lesní česnek měli rádi už staří Slované, jak dokládají mnohé historické záznamy. Ti ho využívali nejen jako dostupné koření, ale i mocnou medicínu. A protože svou renesanci zažívá i v moderním stravování, na jeho účinky se zaměřují také odborníci, kteří ho podrobují svým studiím. Jedna za druhou potvrzuje, že medvědi, kteří jsou za touto bylinou prý schopní putovat i stovky kilometrů, dělají opravdu dobře. Kam až sahá blahodárné působení vzácnosti, z níž si můžete připravit lahodný salát, omáčku, pesto, olej, ocet, víno i tinkturu?

Přírodní lék na spoustu neduhů

Složení tohoto ochucovadla je jedním slovem jedinečné. Nalézají se v něm silice, minerální látky, vitaminy i aminokyseliny, jež mají antibakteriální vlastnosti, přičemž příznivě ovlivňují hladinu krevního cukru i krevní srážlivost. Zároveň pomáhají předcházet kardiovaskulárním chorobám a chrání tělo před rakovinou. Podporují také imunitu, zvyšují odolnost vůči stresu, povzbuzují fyzickou výkonnost a normalizují tlak.

Nepřítel vrásek, průjmu i kašle

O medvědím česneku je rovněž známo, že svou dezinfekční silou pročišťuje celý trávicí systém i cévy, zastavuje množení hub a plísní, bojuje proti oparům a léčí nachlazení. Souběžně tiší bolesti, napomáhá ke zklidnění zánětlivého onemocnění slinivky a tlumí kašel. Uplatní se ale i při revmatismu nebo průjmu, zatímco upevňuje paměť. Vyloučeno není ani jeho vnější použití, neboť bylinka štiplavé vůně stimuluje tvorbu kolagenu, čímž omlazuje pokožku a zlepšuje její kvalitu. Tak vyrazte do lesa pro pořádné zásoby! Ovšem při sběru si počínejte velice opatrně, abychom o tento zázrak nešetrným zacházením dočista nepřišli.


Sledujte nás na sociálních sítích:
Vložit můj recept

Reklama

Tip na oběd

Více tipů

Losos na zázvoru

(3 hlasů)

Snickers lívance

(6 hlasů)

Pečené batáty

(5 hlasů)
Prostreno.cz

Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit přes Bety.cz Registrovat