Prostreno.cz

Černý bez zkracuje dobu léčby při nachlazení

Přírodní lék, který zkrátí dobu léčby u nachlazení a chřipek? Černý bez! O kolik dní si díky němu uberete na trápení? Tahle informace vás překvapí!

Rýma, bolest v krku, kašel. Nachlazení je virová infekce nosu a krku (zasahuje horní dýchací cesty). Běžné nachlazení může způsobit mnoho typů virů, přičemž platí, že zdraví dospělí mohou očekávat dvě až tři nachlazení ročně. Většina lidí se z něj zotaví za týden až 10 dní, ovšem jistá bylinka může dobu léčby zkrátit. Tou je černý bez.

Léčivý od květů po kůru

Rostlina černého bezu (Sambucus nigra) je dobrým zdrojem bílkovin, aminokyselin, nenasycených mastných kyselin, vlákniny, vitaminů, antioxidantů a minerálů. Vědecké analýzy potvrzují vysokou biologickou aktivitu především u polyfenolů, převážně antokyanů, flavonolů, fenolových kyselin a proanthokyanidinů. Léčivé vlastnosti černého bezu přitom sahají až k Hippokratovi, Řekovi od starověku známému jako „otec medicíny“, který si jeho účinky nemohl vynachválit.

Podání. Čím dříve, tím lépe

Jedním z nejlépe prozkoumaných přínosů doplňku z černého bezu je jeho silný účinek na posílení imunity a efektivního zmírnění projevů nejen již zmiňovaného nachlazení, ale i chřipky. Potvrdila to studie roku 2016, kterou publikoval časopis Nutrients. Podle odborníků se doba trvání léčby díky němu zkracuje o celé dva dny.

Ovšem pozor, jiná studie, tentokrát publikovaná v časopise Journal of International Medical Research, naznačila, že pokud se černý bez užije během prvních 48 hodin od nástupu příznaků nachlazení a chřipky, může zkrátit trvání příznaků až o celé čtyři dny!

Další benefity

Navíc platí, že protizánětlivé a antioxidační vlastnostmi pomáhají při problémech s dutinami a onemocněním souvisejícím se zdravím dýchacích cest. Kouzelná bylinka zároveň snižuje hladinu cukru v krvi, působí jako přírodní diuretikum, používá se coby projímadlo, posiluje pokožku, zmírňuje alergie a pozitivně působí na srdce. Dvě čajové lžičky květů přelijte vroucí vodou, nechte 10 minut louhovat a přeceďte. Při akutních příznacích pijte šálek každé dvě hodiny. Samotná bylinka je k mání v prodejnách zdravé výživy.

Zdroje: mayoclinic.org, draxe.com, sciencedirect.com


Sledujte nás na sociálních sítích:
Vložit můj recept

Reklama

Prostreno.cz

Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit přes Bety.cz Registrovat