Prostreno.cz

Pití kohoutkové vody má v těhotenství svá rizika

Fluorid sice posiluje zubní sklovinu a bojuje proti růstu bakterií, ale na druhou stranu údajně snižuje IQ dětí. Ty, které ho přijímají už v děloze, mohou mít kvůli němu i autistické sklony.

Těhotenství s sebou přináší spoustu různorodých změn, což z něj dělá psychicky i fyzicky náročné období plné emočních bouří, nepohodlných stavů a obav. Každá nastávající maminka by mu měla přizpůsobit nejen stravování a životní styl, ale i pitný režim. Také on je hodně důležitý!

Hlavně žádná žízeň

Odborníci vypozorovali (1), že vyšší příjem tekutin příznivě ovlivňuje plod, jeho vývoj i porodní hmotnost. Navíc předchází dehydrataci, za kterou může zvracení podpořené ranními nevolnostmi. Rovněž snižuje riziko zácpy a infekce močových cest (2). Pít se tedy musí – a teď dokonce za dva. Otázkou ale je, co přesně. Třeba taková voda z kohoutku se nejeví jako ta nejlepší volba.

Miminko v ohrožení?

Podle nedávné studie (2) zveřejněné v magazínu JAMA Network Open mají děti, které jsou ještě v děloze vystavené vyšším hladinám fluoridu – látky běžně se vyskytující ve vodě, v pozdějším životě zvýšenou pravděpodobnost záchvatů vzteku, bolestí hlavy, žaludečních potíží, úzkosti a symptomů spojených s autismem. S děsem v očích přemýšlíte, kolik sklenic jste si dnes už natočila? Snad to nebude tak zlé, jak se to jeví…

Zatím žádnou paniku!

„Vystavení fluoridu během těhotenství neznamená, že dítě musí mít určité neurobehaviorální problémy, našli jsme jen možnou souvislost, kterou musíme ještě přezkoumat,“ uklidňuje americká lékařka, vědecká výzkumnice a spoluautorka studie Tracy Bastain (3). Hodně podobnou reakci měli i tvůrci jistého staršího kanadského výzkumu (4), podle jehož závěrů fluorid možná snižuje dětské IQ. Ačkoli je prokázáno (5), že tato látka posiluje zubní sklovinu a inhibuje růst bakterií, na základě těchto informací ji zřejmě budeme považovat spíše za nepřítele. Autoři obou zmíněných průzkumů se shodují v tom, že populace fluorid přijímá hlavně z vodovodních systémů.

Zdroje: (1) www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8411261/, (2) www.jamanetwork.com/journals/jamanetworkopen/fullarticle/2818858?utm_source=For_The_Media&utm_medium=referral&utm_campaign=ftm_links&utm_term=052024, (3,4) www.nypost.com/2024/05/20/lifestyle/fluoride-in-pregnancy-may-harm-childs-brain-development-study/, (5) www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4733546/#:~:text=Every%20study%20has%20shown%20at,GOAL


Sledujte nás na sociálních sítích:
Vložit můj recept

Reklama

Prostreno.cz

Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit přes Bety.cz Registrovat