Prostreno.cz

Vaše hlava nutně potřebuje tyrosin

Seznamte se s tyrosinem, který zcela přirozeným způsobem pomáhá koncentraci, spánku, dobré náladě, myšlení i paměti. S ním všechny stresující nástrahy hravě zvládnete!

Všichni máme spoustu starostí, proto se stále častěji obracíme k výživným zachráncům, kteří uleví přetížené mysli a umožní nám lepší zvládání stresu. V poslední době se hlavním předmětem výzkumů a odborného zájmu stal nenápadný tyrosin. Tato přirozeně se vyskytující neesenciální aminokyselina může být přesně tím, co hlava potřebuje.

Je vážně klasa!

Pojďme si tohoto objeveného hrdinu představit. Jedná se o látku nezbytnou pro produkci několika důležitých mozkových chemikálií, a to včetně dopaminu, adrenalinu, norepinefrinu a melaninu (1). Ty jsou zodpovědné mimo jiné za regulaci nálady, motivaci, reakce na stres i kvalitní spánek. Skvělé je, že tyrosin se přirozeně vyskytuje v běžných potravinách, jako jsou mléčné výrobky, drůbež, ryby, luštěniny a semínka, ale můžete si ho „dotankovat“ i prostřednictvím doplňků stravy. A vůbec to není špatný krok!

Duševní pohoda jako mávnutím kouzelného proutku

Odborné studie (2) totiž poukazují i na jeho blahodárný vliv týkající se kognitivních funkcí, především pak ve vypjatých situacích. Jistý průzkum (3) z roku 2013 například prokázal, že ženy, které užívaly tyrosin během psychicky náročného úkolu, zaregistrovaly výrazné zlepšení pracovní paměti ve srovnání s těmi, jimž bylo podáváno placebo. Čistě pro vysvětlení – pracovní paměť je kognitivní funkce, která umožňuje mozku ukládat informace a sehrává klíčovou roli při koncentraci, výuce a řešení problémů, proto je potřebná nejen v zaměstnání. Z jiné studie (4) zase vyplynulo, že tyrosin zabraňuje mentálnímu úpadku v krátkodobém i dlouhodobém horizontu, přičemž pomáhá jedincům trpícím nedostatkem spánku. Jak vidno, bojuje na více frontách, proto zvažte, zda jeho užívání nestojí za pokus.

Zdroje: (1) www.pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC6084775/, (2) www.biorxiv.org/content/10.1101/450650v2.full, (3) www.pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC3863934/, (4)www.pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25797188/





Celkem 0 komentářů


Sledujte nás na sociálních sítích:

Reklama

Prostreno.cz
Zavřít Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit přes Bety.cz Registrovat
Zavřít

Uvařeno. Gratulujeme!

Pro vložení obsahu je potřeba