K pálení žáhy dochází, když se žaludeční kyselina vrací zpět do jícnu, trubice, která spojuje žaludek s hrdlem. Zatímco některé léky mohou pálení žáhy zmírnit, jiné jej zhoršují. Tady je jejich seznam.
Mezi projevy pálení žáhy patří hořkokyselý pocit v ústech (zejména po jídle, v předklonu, po ulehnutí), říhání, ztížené polykání, nadměrné slinění či nadýmání. Jaké léky k těmto nepříjemným pocitům a symptomům přispívají?
Antibiotika
Antibiotika jako tetracykliny, což je třída širokospektrých antibiotik, která se používají k léčbě běžných bakteriálních infekcí, jdou s pálením žáhy ruku v ruce. Pokud antibiotika potřebujete, požádejte poskytovatele zdravotní péče o taková, jež jsou šetrná k jícnu a žaludku.
Aspirin
Aspirin zabraňuje tělu vytvářet ochranné prostaglandiny v trávicím traktu (1). Prostaglandiny jsou sloučeniny, které si tělo vytváří a které působí jako hormony. Ty v žaludku brání buňkám v žaludeční stěně produkovat a uvolňovat kyselinu.
Léky na krevní tlak
I léky na krevní tlak známé jako blokátory kalciových kanálů a betablokátory vyvolávají pálení žáhy. Mohou tak učinit uvolněním dolního jícnového svěrače, což umožňuje žaludeční kyselině prosakovat do jícnu (2).
Ibuprofen
Používají se proti bolestem pohybového aparátu, při migréně, při bolestech po chirurgických zákrocích, při bolestech zubů a bolestivé menstruaci. Kdo by je neznal? Populární volně prodejné ibuprofenové produkty však zvyšují produkci kyseliny v žaludku a snižují ochranné prostaglandiny (3).
Doplňky stravy s obsahem železa
Anémie z nedostatku železa je běžným stavem, který se léčí suplementací tohoto minerálu. Problémem je, že užívání doplňků železa ve formě pilulek podle některých odborníků (4) dráždí výstelku jícnu a vede k refluxu kyseliny.
Prášky na spaní a sedativa
Léky známé jako benzodiazepiny, konkrétně diazepam (Valium) a lorazepam (Ativan), jsou navrženy tak, aby zmírnily úzkost a pomohly k uvolnění. Přestože i ony na jedné straně pomáhají, na té druhé u některých jedinců způsobují pálení žáhy.
Jak se zbavit pálení žáhy způsobené léky
Pakliže na pálení žáhy trpíte, užívejte léky společně s velkým množstvím vody. Minimálně 30 minut po jejich podání si nelehejte. Vyhýbejte se přiléhavému oblečení, jezte menší jídla a přestaňte kouřit nebo užívat tabák.
Zdroje: (1) https://link.springer.com/article/10.1007/s40262-021-01090-2, (2) https://journals.lww.com/jcge/fulltext/2018/09000/the_role_of_gastroesophageal_reflux_in_provoking.5.aspx, (3) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK547742/, (4) https://journals.lww.com/acgcr/fulltext/2013/10000/iron_pill_induced_gastritis.7.aspx
Sledujte nás na sociálních sítích: